Odškodnění rodinám vojáků padlých při službě v zahraničních misích by se mohla zvýšit. Počítá s tím novela zákona o vojácích z povolání, kterou v pátek schválili poslanci.

Vojáci stíhaní za trestný čin by nově neměli mít nárok na měsíční výsluhy po odchodu ze služby. Novela zavádí i protikorupční opatření a měla by umožnit okamžité propuštění vojáků, kteří sympatizují s neonacistickým nebo jiným extremistickým hnutím. Novelu musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident.

Do české armády se mají také zavádět nové hodnosti, které budou blíže ke standardům Severoatlantické aliance. Právně se rovněž nově upravuje pojem "kontingent" související se zahraničními misemi.

Zjednodušují se rovněž podmínky pro udělení mimořádných rehabilitací tak, aby na ně dosáhli i příslušníci zahraničních misí, přestože neslouží požadovaná léta. Na rehabilitaci by tak měli získat nárok vojáci z misí, kteří ve službě působili nejméně 90 dnů. Rehabilitace by trvala dva týdny a sloužila by k upevnění zdravotního stavu.

Naopak neprošel pozměňovací návrh, který by zakazoval vojákům užívat návykové látky i mimo službu a alkohol při výkonu služby. Důvodem prý byly hlavně legislativní nedostatky návrhu.

Související