Na pražském Vyšehradě byla v pátek v pravé poledne uložena urna s popelem Waldemara Matušky. Podle jeho manželky Olgy Matuškové si oblíbený zpěvák nepřál být pohřben na Floridě, ale doma v Čechách. Jako důvod v žertu uváděl, že na Floridě je vlhká zem a on má strach, že by se nachladil a dostal revma.

Informace o tom, že místo Matuškova posledního odpočinku je Slavín, které nyní plní titulky mnohých serverů, ovšem nejsou pravdivé. "Něco jiného je hrobka Slavín a Vyšehradský hřbitov," vysvětluje Václav Liška, který předsedá spolku Svatobor, jenž rozhoduje o tom, kdo spočine v nejznámější hrobce v zemi. Serveru iHNed.cz vysvětlil, že se mnohá média pletou, když uvádějí, že Matuška byl pochován na Slavíně.  

Matuška totiž vedle Emmy Destinové či Jaroslava Zeyera uložen nebyl. "Na Slavíně zbývá tak posledních pět nebo šest volných úložišť," dodal k tomu Liška.

Dvanáct tisíc lidí

Poslední rozloučení s oblíbeným interpretem hitů jako Sbohem, lásko nebo Slavíci z Madridu se odehrálo už ve čtvrtek na pražském Žofíně. Na poslední rozloučení se zpěvájkem přišlo 12 tisíc lidí. Ostatky byly poté zpopelněny ve strašnickém krematoriu.

Na vyšehradském hřbitově není možné kvůli nedostatku místa pohřbívat těla zemřelých, ale pouze urny s popelem. Podle některých médií hrob není dost velký na to, aby se do něj vešly všechny květinové dary. Olga Matušková se proto rozhodla květiny darovat na výzdobu pohřebiště lidí popravených za komunistického režimu v Motole.

Matuška zemřel 30. května na Floridě, kde žil se svou rodinou. Příčinou úmrtí šestasedmdesátiletého umělce byl zápal plic a selhání srdce.

Waldemar Matuška se díky svému barevnému barytonu a výraznému zjevu stal jedním z nejpopulárnějších zpěváků české hudební scény. Řada jeho písní zlidověla, další patří do zlaté pokladnice české populární tvorby. Proslavil se také v hudebních filmech a vystupoval i na divadelních prknech, včetně pražského Národního divadla.

Související