Pokud by se v těchto dnech konaly volby do Poslanecké sněmovny, bylo by skládání vlády možná ještě složitější než v roce 2006. Aktuální průzkum agentury STEM totiž ukázal, že občanští a sociální demokraté by nyní ve volbách získali shodně 79 poslaneckých mandátů.

Do sněmovny by se dostaly ještě KSČM, která by obsadila 31 křesel, a lidovci se ziskem 11. Vyplývá to z volebního modelu, který na základě svého červnového výzkumu vytvořila agentura STEM.

Stranické preference ODS a ČSSD jsou nyní vyrovnané, občanští demokraté mají 28,3 a sociální demokraté 28,2 procenta.

Třetí místo obsadili v žebříčku preferencí komunisté s 12,8 procenta, přes pět procent se dostali ještě lidovci, kteří mají 6,2 procenta. Strana zelených získala 2,7 procenta. Voleb by se zúčastnilo 51 procent lidí.

Možnosti omezené

Pokud by tedy některá z velkých stran chtěla sestavit vládu, měla by možnosti velmi omezené. Buď by se mohla pokusit v menšinovém kabinetu vládnout sama, nebo se spojit se svým velkým politickým rivalem, případně uzavřít koalici s účastí KSČM, což dosud jak ODS tak ČSSD odmítají.

Průzkum byl ale podle STEMu započat ještě před tím, než svou kandidaturu oficiálně oznámila strana TOP 09. Ta by mohla do voličských preferencí zasáhnout.

Do průzkumu, který agentura STEM prováděla ve dnech 8. až 15. června se zapojilo 1282 respondentů starších 18 let.

Související