Ministryně školství Miroslava Kopicová chce prosadit státní maturity i přes odpor studentů. Z plánu, aby se jednotná zkouška pro žáky posledních ročníků středních škol zavedla co nejříve, nesleví ani poté, co v pátek obsadilo Václavské náměstí sedm tisíc nespokojených studentů.

Po bezmála dvouhodinovém setkání se zástupci demonstrantů Kopicová oznámila, že pro budoucí čtvrťáky vytvoří informační balíček. Se studenty se dohodla na tom, že bude obsahovat vše, co by měl budoucí maturant o státní zkoušce vědět.

Odklad státních maturit by považovala za nešťastný. Jejich kritici by podle ní měli vyčkat, jak dopadne říjnová generálka. Studenti si ale myslí, že na případný odklad by bylo na podzim už pozdě.

Odklad o dva roky prosazuje ODS i ČSSD. Přílepek k zákonu, kterým chtěla odklad prosadit sociální demokracie, tento týden ve sněmovně neprošel. Předseda sněmovního školského výboru Walter Bartoš (ODS) je chce proto odložit vlastní novelou školského zákona. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v pátek oznámil, že je připraven hlasovat pro Bartošův návrh a bude se o tom prý snažit přesvědčit i ostatní poslance ČSSD. Kopicová s ním souhlasí.

Co když nevyjde generálka?

"Máme pochybnosti například o tom, jestli je maturitu možné odložit třeba až po generální zkoušce, která proběhne v polovině října, a nedostali jsme odpovědi i na další dotazy," sdělil novinářům zástupce studentů Filip Vích. Také se jim nelíbí, že vysoké školy nemusejí při přijímacích zkouškách výsledky nových maturit nijak zohledňovat.

Právě podzimní generálka by mohla podle ministryně i podle jejího předchůdce Ondřeje Lišky (SZ) o maturitách rozhodnout. Liška už dříve uvedl, že odklad podpoří, pokud říjnová generálka nové formy skládání zkoušek z dospělosti ukáže nedostatky.

Státní maturity měly původně začít v roce 2008, kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti ale byly už jednou odloženy, a to o dva roky. 

Související