Na sokolovském Festivalu politické písně, který v sobotu vrcholí, chtějí organizátoři vyhlásit výsledky ankety Papaláš roku, kterou, jak sami říkají, "chtějí nějakým způsobem reflektovat současnou nízkou úroveň české politické kultury, která jakoby se vracela někam zpět - zpět do dob, kdy nám vládli papaláši".

V kategoriích papaláš roku, skokan roku a prasárna roku mohli lidé hlasovat pro politiky a události české politické scény, které je za uplynulý rok nejvíc zklamaly.

Nelichotivý titul českého papaláše roku si v hlasování čtenářů na webu festivalu vysloužil se ziskem 67,1 procent hlasů Jiří Paroubek, druhý skončil jeho stranický kolega z ČSSD David Rath. Náskok Paroubka byl enormní, druhý Rath získal jen 14,5 procenta.

Uvádí Ester Kočičková

V kategorii skokan roku zvítězily sněmovní rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková, které jako duo, které pomohlo svrhnout vládu, získaly 43 procent hlasů.

Pád vlády Mirka Topolánka "bodoval" i v poslední kategorii ankety, kterou je prasárna roku. Název kategorie má podle organizátorů odkazovat i k Orwellově knize Farma zvířat. Jako prasárnu roku hlasující s přehledem zvolili právě vyjádření nedůvěry vládě uprostřed českého předsednictví EU se ziskem 52,9 procent.

Vrcholem festivalu bude sobotní večer, kde Ester Kočičková vyhlásí výsledky ankety a k tomu budou zpívat kapely jako Čankišou, The Plastic People of the Universe nebo Švihadlo.

Související