Stranu zelených povede do předčasných sněmovních voleb první místopředseda strany Ondřej Liška. Rozhodla o tom republiková rada zelených, které v sobotu představil náčrt předvolení strategie a programu.

Předseda Martin Bursík se své funkce vzdal poté, co strana neuspěla ve volbách do Evropského parlamentu.

Rada poděkovala Bursíkovi za práci, kterou jako předseda strany odvedl, a rozhodla, že nového předsedu strana zvolí nejpozději do 13. prosince letošního roku.

Při rezignaci Bursík řekl, že chce svým odchodem mimo jiné pomoci straně projít změnou, která by jí dala šanci na úspěch v předčasných parlamentních volbách.

Bursík přivedl Stranu zelených v roce 2006 do parlamentu a také do koaliční vlády. V červnových volbách do Evropského parlamentu však strana propadla a dostala jen dvě procenta hlasů.

Hlasy mladých a liberálů z měst

"Nesu primární zodpovědnost za výsledek strany ve volbách," vysvětlil lakonicky své odstoupení Bursík.

"Argumenty, proč Martin ten krok udělal, byly jasné. Nepodařilo se nám přivést k volbám lidi, kteří by nás chtěli volit. A Martin Bursík svým krokem otevřel cestu k tomu, aby se zelení znovu stali etablovanou stranou, která si zaslouží důvěru," komentoval Bursíkovo rozhodnutí Liška.

Jako volební lídr chce Liška stranu zachránit s pomocí hlasů nejmladších voličů a liberálů z měst.

Zeleným uškodily v eurovolbách dvě věci: nízká volební účast a fakt, že se strana jen několik měsíců před volbami rozštěpila. Odešla poslankyně Olga Zubová a založila spolu se "vzbouřenci" Demokratickou stranu zelených. Kromě ní navíc ve volbách kandidovala i třetí "zelená" strana: hnutí Zelení. Menší strany Bursíkovi ubraly hlasy.