U chrudimského letiště se v sobotu odpoledne zřítilo malé letadlo, jeho pilot na místě zemřel. Ze čtyřmístného letadla typu Brigadýr L-60 před pádem stačili vyskočit tři parašutisti, kteří si tak zachránili život.

Letadlo po dopadu vzplálo, v jeho troskách zahynul zkušený sedmašedesátiletý pilot z Pardubicka.

Na palubě stroje byla kromě pilota tříčlenná posádka, letadlo mířilo na chrudimské letiště, kde se měly provádět seskoky padákem. Během druhého letu došlo ze zatím neznámých příčin k tragédii. Ve chvíli, kdy se letoun dostal do problémů, stihli výsadkáři nouzově vyskočit.

Stroj dopadl do pole s obilím nedaleko silnice z Chrudimi na Seč. Na místě tragédie zasahovaly tři jednotky hasičů, které vrak stroje uhasily za několik minut.

Na místo už dorazil expert z Úřadu pro odborné vyšetřování příčin leteckých nehod Lubomír Střihavka.

"Podle výpovědi parašutistů zřejmě nebyla příčinou nehody technická závada. Parašutisté byli nuceni nouzově vyskočit ve výšce 1000 metrů nad zemí ve fázi náletu na seskok, letadlo bylo v té chvíli v nezvyklé poloze na boku," popsal Chrudimskému deníku vyšetřovatel Střihavka.

Povětrnostní podmínky byly v době letu dobré, pilot byl podle Střihavky ostřílený desítkami let praxe a havarovaný letoun patřil mezi spolehlivé stroje. "Letadlo mělo v pořádku potvrzené osvědčení o letové způsobilosti a byl to stroj, který je určený právě pro zabezpečování výsadku," dodal Střihavka.

Další okolnosti a příčiny havárie nyní vyšetřuje policie a bude se jimi zabývat i letecká inspekce. Pro zjištění přesné příčiny smrti pilota policie nařídila pitvu.

 

Související