Hlavní české dálnice se v pondělí 29. června v 9:00 zastaví kvůli protestům zemědělců. "Vše bude tak zorganizované, abychom neporušili zákon, a proto se v pondělí zúčastním jednání s příslušnými orgány a organizacemi," uvedl prezident komory Jan Veleba. Mimo jiné se má v pondělí setkat se zástupci okresních a regionálních komor, aby s nimi projednal detaily demonstrace, a poté s ministry vnitra a zemědělství.

Detaily protestu chce Veleba sdělit na čtvrteční tiskové konferenci v Praze. Vedle stanovení minimální výkupní ceny mléka a finanční podpory EU chtějí agrárníci upozornit na špatnou koncepci českého zemědělství a potřebu změny agrární politiky EU, která má podle nich řadu slabých míst a v případě mléka je chybná.

Ministerstvo zemědělství v současné době připravuje znovuzavedení národních dotací na školní mléko, které předchozí vláda Mirka Topolánka loni na podzim zrušila. Podle odborníků však tento krok trh s mlékem příliš neovlivní a ceny rozhodně nezvedne.

Kvůli nízkým výkupním cenám suroviny, které v celé Evropě panují již od loňského podzimu a jež podle chovatelů nepokrývají ani výrobní náklady, se již na jaře uskutečnilo několik demonstrací v Česku i dalších evropských zemích. Poslední z protestů se uskutečnil ve čtvrtek a dnes během summitu EU v Bruselu, kde demonstrovalo několik tisíc evropských zemědělců, převážně z Německa.

"V současné době dostává evropský farmář za litr mléka zhruba 20 eurocentů, což je o 20 až 30 procent méně než tvoří náklady. Tuzemští výrobci mléka tak utrží měsíčně zhruba o 400 milionů korun méně než loni. Na konci roku se kvůli tomu tržby sníží o zhruba pět miliard korun, a to odvětví již prostě nevydrží," řekl před nedávnem Veleba.


V pondělí se v Lucemburku čekají protesty zemědělců z celé EU včetně Česka při příležitosti zasedání rady ministrů zemědělství EU, kterého se zúčastní komisařka pro zemědělství Marianne Fischer Boelová. Na programu má být právě řešení krize na trhu s mlékem. Od českých agrárníků má komisařka dostat ostrý dopis. Z Česka se do Lucemburku chystají čtyři autobusy demonstrantů.

 

Související