Na olomouckém nádraží vykolejil v pondělí po půlnoci nákladní vlak společnosti OKD, Doprava. Mimo koleje se dostaly tři vagony a zablokovaly trať z Olomouce na Přerov. Dálkové spoje byly odkloněny přes Nezamyslice, osobní vlaky nahradily autobusy, které měly ráno zpoždění až 2,5 hodiny. Železničáři jednu kolej dopoledne zprovoznili. Oprava druhé koleje potrvá zřejmě až do úterního dopoledne, řekl ČTK mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

"Trať je v tomto místě hodně poškozená, hlavně výhybky a samotný svršek. Bude se na ní dělat i přes noc, je tam opravdu spousta práce," poznamenal Halla. Podle předběžných odhadů činí škoda na trati 1,5 milionu korun. "Je velmi pravděpodobné, že přesáhne milion. Při nedávné nehodě u Čerčan (na Benešovsku) nebyla trať zdaleka tak poškozená a oprava stála 600.000 korun," doplnil Halla.

Podle regionální mluvčí Českých drah Kateřiny Šubové nabírají dálkové vlaky a spoje Pendolino momentálně zpoždění kolem 15 až 20 minut. "Co se týče odpolední špičky, nemělo by se to snad dotknout ani regionálních spojů. Budeme se snažit všechny vlaky vypravit, byť by nabraly třeba nějakých deset minut zpoždění. Ale je to pro cestující plynulejší a jistější než kombinování s nějakou náhradní dopravou," poznamenala Šubová.

Zřejmě šlo o technickou závadu 

Příčinu havárie zjišťuje Drážní inspekce. Podle předběžného šetření šlo o technickou závadu na železničním svršku nebo na některém z vozů, řekl ČTK její mluvčí Zdeněk Neusar. V úterý inspektoři ověří, zda souprava nepřekročila stanovenou rychlost 40 kilometrů za hodinu. "V pátek pak proběhne komisionální prohlídka vykolejených vozů a současně se budou vyhodnocovat data získaná při měření železničního svršku," dodal Neusar s tím, že další informace budou k dispozici zřejmě počátkem příštího týdne.

Soupravu tvořily dvě lokomotivy a 13 prázdných cisteren. Podle Neusara na rovném úseku mimo výhybky vykolejil osmý, devátý a dvanáctý vagon. Škoda na vlaku byla vyčíslena na půl milionu korun. Případem se zabývá také policie, která jej prověřuje pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci.

Související