Jihomoravská KDU-ČSL čelí největší krizi od roku 1990. Na Brněnsku ji opustilo 51 členů, nejvíce od aféry Bartončík z počátku 90. let. Lidovci tehdy vystupovali v reakci na obvinění tehdejšího předsedy KDU-ČSL Josefa Bartončíka ze spolupráce s StB. Údaje o současných počtech odcházejících členů jsou podle krajského tajemníka Pavla Hořavy zatím neoficiální. Musí je ještě potvrdit předsedové jednotlivých místních sdružení, řekl v pondělí novinářům.

Řada straníků míří do nové strany Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga TOP 09. Poslanec Jan Husák, který KDU-ČSL opustil před několika týdny, zřídil ve své poslanecké kanceláři v Brně kancelář TOP 09. Lidé tam do zakládané strany mohou podávat přihlášky.

Podle jihomoravských lidovců neodcházejí řadoví členové, ale odchody stranu neohrozí. Na Brněnsku má přes 1800 členů, v celém kraji 8800 lidí. Situaci přesto do regionu v pondělí přijede řešit předseda Cyril Svoboda. Odpoledne se setká se straníky na Blanensku, poté jede na schůzku s předsedy místních organizací na Brně-venkově do Šlapanic, řekl ČTK Hořava.

Podle místopředsedy KDU-ČSL Davida Macka odcházejí lidé, kteří stranu vnitřně opustili už dřív. "Jsem rád, že našli odvahu, bude to lepší pro ně i pro nás," uvedl. Dodal, že ať TOP 09 na jihu Moravy povede kdokoliv, hlavním soupeřem budou pro KDU-ČSL občanští a sociální demokraté.

Spekuluje se, že jihomoravskou kandidátku TOP 09 možná povede Miroslav Kalousek.

Související