Lékař v nemocnici má v průměru měsíčně 46 692 korun s příplatky a přesčasy, sestra 21 794 korun. Ukázal to on-line průzkum neziskové organizace HealthCare Institute (HCI) mezi řediteli nemocnic a zdravotních pojišťoven. ČTK má výsledky k dispozici. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že české nemocnice zatím nepropouštějí a mají peníze i na zvyšování platů.

"Průměrný plat nemocničního lékaře se pohybuje od 41.300 do 52.000 korun hrubého, průměrný plat sestry od 18 500 do 23 700 korun. Platy lékařů stouply loni v průměru o 6,7 procenta, platy sester o 5,8 procenta," zjistil průzkum.

Vláda premiéra Jana Fischera v pondělí nařízením změnila platové tarify některých pracovníků ve zdravotnictví včetně těch, kteří jsou vojáky z povolání. Přidáno dostanou od července. Vytvoření nové tabulky navazuje na zvýšení mezd, které schválil počátkem května Topolánkův kabinet, kvůli nedostatku času ho ale nedotáhl do konce.

Topolánkova vláda v demisi nejprve ohlásila zvýšení mezd zaměstnancům ve veřejném sektoru o 3,5 procenta, na svém posledním zasedání rozhodla, že zdravotníkům přidá dalších 3,5 procenta, dohromady sedm procent; sestry dostanou ještě osm procent, dohromady 15 procent. 

Nedostatek sester. Nemocnice je lákají i plastickou operací 

Podle ekonomického náměstka pražské Fakultní nemocnice Motol Jiřího Čihaře nepřekvapí, že platy lékařů rostly loni zhruba na úrovni inflace. Více je podle něj překvapivé, že platy sester rostly pomaleji, přitom jich je v metropoli nedostatek. "Vypadá to, jako by se nastávající problém s nedostatkem sester ještě nepromítl plně do mzdové politiky organizací, které na anketu odpovídaly," komentoval Čihař průzkum.

Průměrný plat je v Praze podle Čihaře ve skutečnosti vyšší, průzkumu se v metropoli zúčastnily jen dvě z pěti fakultních nemocnic. "Platy sester v Praze se ve fakultních nemocnicích pohybovaly v lednu až dubnu letošního roku od 23 800 až do 28 000 korun," upřesnil Čihař.

Podle průzkumu HCI se valné většiny nemocnic zatím ekonomická krize nedotkla. Nemocnice v Česku jsou na tom oproti slovenským výrazně lépe. Podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven SR Eduarda Kováče se krize dotkla 90 procent slovenských nemocnic, takže začaly propouštět. České nemocnice se naopak snaží nalákat zejména chybějící sestry, někde například na zkrášlovací plastickou operaci, jinde na levnou nemocniční školku.

V Británii lékaři berou šestinásobek

Zatímco v celkovém průměru má lékař v Česku měsíčně 43 000 korun hrubého s příplatky za přesčasy a služby, jeho kolegové v Irsku mají v přepočtu na koruny trojnásobek, v Německu a Rakousku čtyřnásobek a ve Velké Británii dokonce šestinásobek.

V paritě kupní síly se rozdíly zmenšují, přesto jsou nadále velmi významné. Informuje o tom studie Migrace českých lékařů a studentů medicíny, kterou zveřejnil časopis Zdravotnictví v ČR. 

Související