Za "předvolební zbožnost" označil předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda způsob, jakým sociální demokraté nyní zdůrazňují, že mají ve straně křesťanskou platformu. Platformu v úterý představil exministr vnitra František Bublan spolu s prvním místopředsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

Mezi lidovci a sociálními demokraty se tak ještě víc přiostřil souboj o věřící voliče.

Svoboda tvrdí, že strany se mají hodnotit podle skutků. Sociální demokraté odmítli návrh vyrovnání státu s církvemi a odmítli i smlouvu s Vatikánem. Podle Svobody tak křesťanská tvář ČSSd je jen předvolebním tahem.

Svoboda: Vždycky byli proti církvi

"Je to sekulární strana založená historicky na odporu proti církvi," řekl Svoboda o ČSSD.

Lidovecký lídr připomenul, že křesťanská platforma fungovala v sociální demokracii už před časem, a to za předsedy Miloše Zemana.

"Křesťanská platforma je neformálním seskupením aktivistů, kteří chtějí komunikovat s církvemi, náboženskými společnostmi a nevládními organizacemi. Smyslem platformy je vytvořit prostor pro členy sociální demokracie, nečleny i příznivce, kteří se chtějí podílet na prosazování hodnot vyjádřených v náboženských naukách do praktické politiky," řekl o křesťanské platformě v ČSSD Bublan.

"Platforma není žádnou frakcí ČSSD, nechce také být spojována s žádnou konkrétní církví," dodal s tím, že prý nemá žádné politické cíle.

Předvolební námluvy 

Minulý týden jednal Svoboda s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem o předvolební spolupráci v některých tématech, např. zdravotnictví. Média poté spekulovala o možné vznikající povolební koalici. Lidovci však tvrdí, že se neuzavírají spolupráci s kteroukoliv demokratickou stranou.

Po zvolení vsetínským sjezdem Svoboda hovořil o plánech KDU-ČSL i s prezidentem Václavem Klausem. Hodlá navštívit všechny předsedy parlamentních demokratických stran.

Související