Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla ve včerejším obchodování v New Yorku pod 67 dolarů za barel. Posilující dolar a obavy o ekonomický růst, poslalo ceny komodit směrem na jih. Důvodem byla revidovaná ekonomická prognóza Světové banky pro rok 2009, která odhaduje letošní pokles globální ekonomiky o 2,9 %, což je o něco výše než původní odhady o 1,7 %. Pro příští rok banka predikuje růst o 2 %. Dalším důvodem včerejšího poklesu černého zlata je expirace červencového kontraktního měsíce.

Tento týden ve středu se čekají další výsledky stavu zásob pohonných hmot v USA. Minulý týden trhy opět překvapilo nečekané prudké snížení zásob ropy o 3,9 mil. barelů, což bylo nad původní odhady trhu (-1,9 mln. barelů).

Ropa s červencovým termínem dodání, obchodovaná na New York Mercantile Exchange klesla o 2,62 USD na 66,93 USD za barel.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru