Pokud ČSSD vyhraje podzimní volby do sněmovny a ve vládě bude mít na starost ministerstvo zemědělství, tak nebude privatizovat státní pivovar Budvar ani Lesy ČR.

Ve středu to před novináři slíbil stínový ministr zemědělství Michal Hašek, když představoval stranický povolební plán - Oranžovou knihu zemědělství.

Podle té hodlá ČSSD prosadit například zavedení daňových úlev pro zemědělce při nákupu státní půdy, dorovnání přímých plateb z Evropské unie na maximální úroveň či audit hospodaření všech státních podniků, které spadají pod ministerstvo zemědělství.

Mezi další priority podle Haška patří zavedení krátkodobého odkoupení pohledávek zemědělců, obnovení národní podpory školního mléka či zákon o významné tržní síle, který má upravit vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli.

Konec ministerstva životního prostředí

ČSSD má také plán zredukovat počet ministerstev a v souvislosti s tím zvětšit pravomoci ministerstva zemědělství. Sociální demokraté ho totiž chtějí sloučit s ministerstvem pro místní rozvoj a ministerstvem životního prostředí. Tato dvě ministerstva, kterým v minulosti šéfovali Jiří Čunek či Martin Bursík by tak zanikla.
Související