Pražský městský soud začal projednávat žalobu sociálnědemokratického poslance Pavla Ploce na televizi Prima. Ploc po Primě chce, aby zveřejnila jeho reakci. Soudkyně Dagmar Stamidisová ve středu kauzu nemohla rozhodnout, protože se v jednací síni nepodařilo přehrát CD se záznamem reportáže. Odročila proto jednání na příští středu, kdy pravděpodobně padne rozsudek.

Plocovo jméno se objevilo v registračních protokolech vojenské kontrarozvědky (VKR), které loni v létě zveřejnil Archiv bezpečnostních složek. Televize Prima natočila příspěvek do zpravodajské relace, v němž vycházela ze zveřejněných materiálů a uvedla Ploce jako původce některých výroků o emigrantech. Poslanec, který k soudu nedorazil, se v žalobě dovolává ochrany proti této reportáži. Podle něj neobjektivně informovala veřejnost mimo jiné proto, že ze spisu vůbec nevyplývá, že by uvedené výroky skutečně vyřkl on.

Záznam o tom, že Ploc byl důvěrníkem tajné služby, platí, rozhodl soud - čtěte ZDE

Bartoš: Spis kontrarozvědky zveřejním na internetu - čtěte ZDE


Ploc navíc dlouhodobě popírá, že s VKR vědomě spolupracoval. Způsob zveřejnění svazku v minulosti označil za nepřijatelný útok na svou osobu.

Prima: Reportáž Plocovu důstojnost nesnížila 

Prima odmítá odvysílat poslancovu odpověď, které se Ploc domáhá na základě zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání. Hájí se tím, že její reportáž nijak nesnížila politikovu důstojnost, byla objektivní a vyvážená - obsahovala jak vyjádření redaktora, tak i Ploce.

Bývalý reprezentant ve skocích na lyžích Ploc se v souvislosti se zveřejněnými protokoly VKR soudil už letos v březnu, kdy u městského soudu prohrál spor s Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Poslanec po instituci chtěl, aby z webu odstranila záznam o tom, že ho komunistická vojenská kontrarozvědka vedla jako svého důvěrníka. Soud tehdy také nepravomocně zamítl Plocovu žádost o omluvu.

ÚSTR se Plocově žalobě úspěšně bránil tím, že záznam je umístěný na webu provozovaném Archivem bezpečnostních složek, nikoliv samotným ústavem, a že proto ústav není tím, proti komu by měla být podána žaloba. Soud tedy nakonec vůbec neřešil otázku, zda bylo zveřejnění záznamu neoprávněným zásahem do Plocových osobnostních práv.

Související