Možnost studovat na pobočce elitního Prvního obnoveného soukromého gymnázia (PORG), které v Praze vede syn prezidenta Václav Klaus mladší, budou mít brzy i studenti v Ostravě. Vzniknout by mělo do dvou let. „Chceme otevřít další PORG mimo Prahu. Ostrava se nám zdála jako velmi dobré řešení. Nyní hledáme budovu, kde by škola mohla vzniknout. Získávat budeme muset také nové učitele,“ říká Václav Klaus mladší, ředitel pražského osmiletého gymnázia, které v Česku funguje už osmnáct let a patří k jednomu z nejlepších.

Hlavním sponzorem ostravského gymnázia se chce stát generální ředitel ČEZ Martin Roman. Ten už projekt PORG jednou finančně podpořil. Na rozjezd další soukromé česko-anglické školy Nový PORG, která otevřela v loňském září, dal sto milionů korun.

„Pro sponzorský projekt si nemůžete vybrat jinou školu než privátní. A když si vezmete žebříčky středních škol podle kvality, tak v první dvacítce středních škol podle kvality je devatenáct státních a jedna soukromá. A ta soukromá to je právě PORG,“ vysvětluje své důvody Martin Roman.

Chce pomoci regionu

Podle Martina Romana je volba Ostravy pro další elitní soukromé gymnázium jasná z několika důvodů. „Jednak proto, že je to ve velké průmyslové aglomeraci, a také proto, že tam druhá taková škola není. Navíc jsem z tohoto regionu, takže se mu snažím něco vrátit,“ podotýká Roman.

V Ostravě čtyři roky funguje soukromá First International School, jiné gymnázium tohoto typu v regionu není.

Zatím není jasné, kolik bude stát vybudování dalšího PORG v Ostravě. „Projekt je úplně na začátku, takže na finanční plány je ještě brzo,“ dodává Martin Roman.

Související