České předsednictví Evropské unie bylo promarněnou příležitostí, protože ho oslabilo svržení vlády na konci března. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci řekl bývalý premiér Mirek Topolánek, jehož kabinet předsednictví zahájil.

Přesto ale podle Topolánka předsednictví přineslo výrazné úspěchy, především dubnový summit EU s USA v Praze, otevření diskuze energetické bezpečnosti EU a skutečnost, že se podařilo zabránit protekcionismu.

Česko své předsednictví odstartovalo výrazně a dokázalo vyřešit plynovou krizi a přispět k odstartování humanitární pomoci do pásma Gazy po skončení izraelské ofenzivy, soudí Topolánek. Poté ale podle něj Česko výrazně poškodila opozice v čele s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, když shodila vládu.

Topolánek také ocenil práci úřednického kabinetu Jana Fischera, který se podle něj vyrovnal se zbývající částí předsednictví se ctí. "Částečně se tak podařilo umenšit ostudu, kterou si Česká republika udělalo shozením vlády," řekl.

Podobně mluvil bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra. Česko podle něho mělo od začátku hodně práce, ale zvládlo ji se ctí. Podle Vondry čeští diplomaté s trochou nadsázky neměli čas "ani oslavit Silvestra", protože hned v první den předsednictví museli řešit plynovou krizi. 

Paroubek: Fischer byl lepší než Topolánek

Jiný názor má na průběh českého předsednictví šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něho pád vlády Mirka Topolánka Česku v Evropě neublížil, naopak ho zachránil před hrozící ostudou.

"Z pohledu úspěšného červnového summitu EU, který byl veden týmem Jana Fischera a ministrů Kohouta a Füleho, je patrný kvalitativní rozdíl od předchozí vlády Mirka Topolánka. Zvláště v tématu řešení Lisabonské smlouvy šlo, s ohledem na postoje ODS ke smlouvě a lavírování Mirka Topolánka v této věci, jen stěží očekávat od Topolánkovy vlády takový úspěch, jakého dosáhl právě tým premiéra Fischera," uvedl Paroubek v tiskovém prohlášení zaslaném redakci iHNed.cz.

"Lze také jen spekulovat, co by to udělalo s reputací naší země, kdyby byl předseda Rady EU nachytán v nedbalkách tak, jak se to stalo Mirkovi Topolánkovi. Takto přišel pád jeho vlády v pravou chvíli a z hrozící mezinárodní ostudy se stala pouze ostuda Mirka Topolánka a ODS, nikoliv naší země či celé EU," dodal předseda ČSSD.

Na to se jen tak nezapomene, psal list Financial Times

Zahraniční média vnímají české předsednictví často podobně jako právě teď Topolánek. Za kritický okamžik označují pád Topolánkovy vlády, který oslabil respekt české delegace. Velmi jízlivě o českém předsednictví psal například francouzský deník Le Figaro.

Deník Financial Times zase nedávno napsal, že české předsednictví bude rozhodně patřit k těm, na které se jen tak nezapomnene.

Češi podle něho dosáhli řady úspěchů, v paměti ale zůstanou uchovány spíše některé mediálně vděčné kontroverze. "Každý si vzpomene na umělecké dílo v Radě EU, na němž je Bulharsko zobrazené jako záchod," psal Financial Times. Nezapomenutelné podle listu bude také vystoupení prezidenta Václava Klause v sídle Evropského parlamentu či "dovádění Topolánka ve vile Silvia Berlusconiho."

"Jejich úředníci byli velmi dobří. Jejich politici byli katastrofální," uzavřel list údajnými slovy jednoho z bruselských diplomatů hodnocení českého předsednictví.