České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely čtyři tratě. Kvůli povodním dráhy zrušily i několik spojů Pendolina a několik dalších v úseku Hranice na Moravě - Polom nahradily autobusy, informovala regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová s tím, že u všech spojů Pendolino byla do odvolání zrušena povinná rezervace. Na trati Hranice na Moravě - Střelná, která byla rovněž uzavřena, se železničářům již podařilo před 08:00 zprovoznit obě koleje.

Podle mluvčí by cestující měli zvážit případné cesty v oblasti střední Moravy, konkrétně Valašska a v Moravskoslezském kraji na Novojičínsku.

Trať Česká Třebová - Přerov Bohumín je kvůli povodním zavřená v úseku Hranice na Moravě - Polom. Omezení se týká i úseku Rožnov pod Radhoštěm - Valašské Meziříčí na trati Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. Vlaky nejezdí v úseku Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm na trati Ostrava - Valašské Meziříčí. Uzavřena je stále trať Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město.

ON-LINE reportáž: Záplavy na Moravě mají zatím devět obětí. Někde jsou horší než v roce 1997 - čtěte ZDE

OBRAZEM z Moravy: Auta na střechách, voda v domech - FOTOGALERIE ZDE 

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally bude trať Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěn zřejmě zprovozněna až 1. až 2. července.

Některé tratě zprovozní až za několik dní 

Trať Suchdol nad Odrou - Hranice na Moravě je podemletá na několika místech a zaměstnanci správy nyní zjišťují rozsah škod a poškozená místa zasypávají štěrkem. "Vzhledem k množství poškozených míst není jisté, zda množství štěrku bude dnes dostačující. Dle informace odtékající voda ještě podemílá trať," sdělil ČTK Halla s tím, že se pokusí alespoň jednu kolej zprovoznit do večerních hodin.

 "Pokud cestující musí vyjet, doporučujeme před cestou obrátit se na telefonní linku 840 112 113 a zjistit aktuální stav," uvedla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Informace o omezeních jízdy vlaků cestující naleznou také na adresewww.cd.cz/omezeniprovozu.

Dělníci pracují i na zaplavené trati Veřovice - Frenštát pod Radhostěm, kterou by chtěli zprovoznit do 14:00.

Trať Nový Jičín město - Suchdol nad Odrou voda podemlela asi na 400 metrech. Protože prioritní je zprovoznění hlavní tratě, tato bude uvedena do provozu později. Předpoklad jsou asi 3 dny, uvedl Halla. Zcela podemletá je pak trať Hostašovice - Nový Jičín. Kdy bude zprovozněna, není podle mluvčího zatím jasné.

Související