Všechna vozidla nespokojených zemědělců, která mohou na dálnici, budou mít v pondělí pohotovost. K protestním jízdám si farmáři vybrali dálnice D1 v okolí Brna a Vysočině, dálnici D5 mezi Prahou a Plzní, ale také na silnici E55 v okolí Tábora a komunikace na Rychnovsku ve východních Čechách.

Pomalou jízdou budou zemědělci brzdit dopravu od 9:00 ráno po dobu asi tří hodin.

Demonstraci proti nízkým výkupním cenám mléka ve čtvrtek potvrdil prezident Agrární komory Jan Veleba. Na tiskové konferenci dodal, že farmáři ke zpomalování dopravy nepoužijí kombajny či jinou těžkou zemědělskou techniku. "V okolí Brna vyjede 100 osobních aut, kolem 40 nákladních aut a 20 traktorů," dodal.

Vedle situace chovatelů mléčného skotu, která je podle agrárníků kritická, chtějí zemědělci upozornit také na údajně špatnou koncepci českého zemědělství. Vlády ostatních evropských zemí podle Veleby svým farmářům v kritických okamžicích pomáhají výrazně více než český kabinet.

Kvůli nízkým výkupním cenám suroviny, které v celé Evropě panují od loňského podzimu a jež podle chovatelů nepokrývají ani výrobní náklady, se už na jaře uskutečnilo několik demonstrací v Česku i dalších evropských zemích. Naposledy několik tisíc evropských zemědělců protestovalo v pondělí během summitu EU v Bruselu, převážně byli z Německa.

Související