Moravskoslezské řeky se pomalu vrací do svých koryt. V nejvíce postižené obci - Jeseníku nad Odrou - od rána pomáhají dvě stovky vojáků, v Novém Jičíně staví pontonový most.

Nový Jičín potřebuje dostat do nejvíce postižených městských částí Žiliny a Bludovic potřebnou techniku. Provizorní přemostění zde staví 50 vojáků. Ministerstvo obrany nabídlo postiženým regionům až 1000 mužů.

Na Olomoucku si ale podle České televize starostové obcí Polom a Dub dopoledne stěžovali, že pomoc, kterou jim slíbil kraj, dosud nedorazila. V Polomi hrozilo, že se nad ní protrhne hráz rybníka. Hasiči ale stačili ve čtvrtek hráz zpevnit pytli s pískem.

Nyní hladiny většiny toků klesají nebo kolísají, včetně toků v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Výjimkami jsou Blanice pod Husincem a tok střední a dolní Lužnice. Meteorologové ale nevylučují další lokální deště.

Policie varuje vodáky na Vltavě, Praha zavřela Čertovku

Kvůli vysoké hladině Vltavy se ráno uzavřela pražská Čertovka. Speciální několikatunová vrata oba toky oddělila chvíli před 09:30. Důvodem jsou vydatné srážky, zvýšení hladiny na tocích v povodí Vltavy a s tím související manipulace na vltavské kaskádě. Povodně ale Praze nehrozí, řekl Petr Beran z magistrátního krizového odboru. Magistrát také uzavřel náplavky podél Vltavy v Praze 1 a 2, přerušen byl provoz tří přívozů.

Vodohospodáři se budou snažit o udržení hladiny Vltavy v Praze na 600 metrech za vteřinu, aby mohl na území hlavního města pokračovat lodní provoz. Plavidla ale již nesmí plout před a za Prahou.

Policisté a Povodí Vltavy varují vodáky před splouváním Vltavy pod Lipnem. Kvůli zvýšenému odtoku z Lipenském nádrže, kterou zaplnily vydatné deště z minulých dnů, je řeka velice nebezpečná. Hasiči stále pátrají po padesátiletém muži, pod nímž se ve čtvrtek ve Větřní převrátil raft.

Muž chtěl jen přejít přes potok. A pak ho voda unesla do tmy - čtěte ZDE

Co zajistit při povodni pro pojišťovnu - čtěte ZDE

Na Moravě při záplavách zemřelo podle policie a záchranářů celkem 11 lidí. Nejvíce obětí - devět - je z Novojičínska. Čtyři lidé zemřeli přímo v Jeseníku nad Odrou. 

Dvanáctou obětí je vodák z Větřní na Českokrumlovsku, který zmizel ve vlnách Vltavy. "Od té doby po něm pátrá asi 25 hasičů, nyní monitorují jeden z českokrumlovských jezů," řekl velitel zdejších hasičů Pavel Rožboud.

Související