Mnohým školákům začaly prázdniny už v pátek. Ředitelé základních a středních škol, kteří nechtěli s vysvědčeními čekat na konec měsíce - do úterý - udělili na svým žákům na zbývající dva dny ředitelská volna. Začátek prázdninového režimu, který se dotkne většiny Čechů, je ovšem připraven na středu prvního července.

Nad bezpečnými odjezdy rodin na dovolenou bdí zesílené hlídky policistů. Dopravní policie chystá na celé dva prázdninové měsíce již tradičně zvýšená bezpečnostní opatření. Zaměří se na tři oblasti - hlídání u škol na konci a počátku školního roku, dohled na vybraných silnicích zejména o pátcích a nedělích a regionální a krajské dopravněbezpečnostní akce.

Ti, kdo plánují dovolenou strávit v zahraničí, se mohou těšit na levnější posílání textových zpráv. Od července totiž za sms zaslanou ze země Evropské unie Češi zaplatí maximálně 11 centů, tedy zhruba tři koruny.

K nejdůležitějším změnám patří obměna jízdních řádů. Provozovatelé městské dopravy prodlužují intervaly mezi jednotlivými spoji a vybrané linky ruší. Výčet omezení prázdninového provozu v Praze naleznete na webu ROPID.

Levnější plyn a datová schránka

Čeští plynaři plánují rekordní zlevnění plynu – až o devět procent. Podle údajů Bilančního centra ale změna přichází v nejméně vhodnou dobu. O letních prázdninách totiž odeberou domácnosti v červenci v průměru sotva desetinu toho, co v lednu.

Od července může korespondence se státními institucemi, soudy, radnicemi nebo zdravotními pojišťovnami probíhat elektronicky Pro kontakt s institucemi postačí jen tzv. datová schránka, kterou si bude moci každý zřídit zdarma. Odpadnou tak podvečerní fronty na poštách, protože schránky nahradí doporučené zásilky a také dopisy do vlastních rukou.

Související