Ruská vláda zvažuje, jestli poskytne pomoc tamním bankám. Kreml se totiž obává, že pokud se ještě zhorší kvalita úvěrů v portfoliích ruských finančních ústavů, mohly by tyto problémy paralyzovat celou ekonomiku. Napsal to v pátek ekonomický list Financial Times (FT). Podle něj je možné, že Rusové by poskytli větší pomoc, než jakou na podporu svého bankovního systému uvolnili Američané.

Místopředseda vlády Igor Šuvalov má posoudit návrh, zda by vláda mohla ve vybraných bankách převzít podíly. Dnes by se podle FT měli v Moskvě sejít experti na finanční krizi a projednat, jakým způsobem rekapitalizovat tamní bankovní systém. V americkém státním programu TARP (Troubled Asset Relief Program) je finančním společnostem k dispozici kapitál 700 miliard dolarů (zhruba 12,9 bilionu korun).

Návrh, kterým se mají experti zabývat, je pouze jedním z několika, o nichž se v této souvislosti v Moskvě uvažuje. Pokud by návrh prošel, znamenalo by to, že vláda vydá emisi dluhopisů OFZ a ze získaných peněz by posílila bilanci bank. Stát by výměnou za poskytnutí pomoci v bankách získal prioritní akcie.

Na rozdíl od pomoci, kterou bankám poskytly Spojené státy, ruský návrh předpokládá, že vláda by do vedení bank dosadila své lidi a měla také právo veta u důležitých rozhodnutí. Podle analytiků by takový plán bankám dovolil uvádět skutečný objem špatných úvěrů, jakmile budou mít čistou bilanci. Pak by od roku 2010 údajně mohly začít znovu poskytovat úvěry.

Do konce letošního roku mají být splaceny půjčky v objemu asi 100 miliard dolarů (zhruba 1,87 bilionu Kč), které ruské banky poskytly. Ruská centrální banka varovala, že pokud by poměr špatných úvěrů na celkovém objemu úvěrů vystoupil na deset až 12 procent, banky by zřejmě byly zcela bez zisku.