Na mnoha školách žáci v pátek dostali vysvědčení a začali si tak užívat prázdnin. A ač to na mnoha místech Česka zatím tak nevypadá, letní počasí tady bude už brzy.

Podle meteorologů bude nadcházejících 20 dní teplotně průměrné nebo slabě nadprůměrné, srážkově průměrné. Co to znamená?

"Již koncem tohoto týdne vystoupí teploty místy až ke 28° C (zatím ale spíše s velkou oblačností a přeháňkami) a prvních pár červencových dnů zatím vypadá také dobře (i slunečno beze srážek)," řekl v on-line rozhovoru na serveru iHNed.cz meteorolog Jan Horák ze společnosti Meteopress.

Začátek července slunečný

"Teď to vypadá, že ve střední Evropě bude slunečno od 1. do 4. 7., potom se zase počasí na 3 - 4 dny pokazí," předpovídá s tím, že první bude hlavně první červencová dekáda.

Stejnou předpověď v dlouhodobém výhledu do 20. července zveřejnil Český hydrometeorologický ústav. Nejvíce teplých dní by podle něho mělo být v první červencové dekádě. Teplotně nadprůměrných má být celkem 60 procent dní, dalších 30 procent bude teplotně průměrných a jen 10 procent podprůměrných.

Ve druhé červencové dekádě teplotně nadprůměrných dní ubude, meteorologové jich očekávají 40 procent, zhruba stejné množství dní by mělo být teplotne průměrných, ve zbylých 20 procentech budou teploty podprůměrné.

Toto období tedy z laického pohledu zřejmě příliš teplé nebude. Průměrná teplota se totiž podle ČHMÚ v dané části července pohybuje mezi 16,6 stupně do 17,8 stupně.

A kam na dovolenou vyrazit? Podle meteorologa je v Evropě obecně největší jistotou oblast Středomoří. "Počasí tam po celé léto většinou ovlivňuje stabilní oblast vyššího tlaku vzduchu. Díky tomu je tam počasí stálé - teplé a slunečné. Ve střední Evropě je bohužel proměnlivé - střídají se vlivy tlakových níží a výší."

Související