Dopravu na silnicích a dálnicích v sedmi krajích blokovali zemědělci s auty a traktory. Nejvíce jich bylo na D1 na Vysočině. Celkem po celé republice protestovalo na 1900 zemědělců. Akce měla upozornit na nízké výkupní ceny mléka, kvůli kterým jsou zemědělci údajně nuceni vybíjet krávy.

Zemědělci tvrdí, že pokud politici nevezmou jejich výzvu vážně, zablokují napříště velká česká města.

PRŮBĚH BLOKÁDY JSME SLEDOVALI ON-LINE ZDE.

Podobný protest jako teď proběhl již na konci dubna, kdy pomocí zemědělských strojů protestovali farmáři v pěti krajích ČR. Tehdy se protestů zúčastnili stovkystrojů, které sice měly také dopravu jen brzdit, ale na mnoha místech způsobily kolaps v dopravě.

Ceny, za které mlékárny od zemědělců mléko vykupují, jsou nyní v meziročním porovnání zhruba o třetinu nižší. Výkupní cena za litr se pohybuje kolem šesti korun, náklady na jeho výrobu však přesahují osm korun. Propad cen trvá už řadu měsíců a situace se dle statistik i samotných zemědělců stále nelepší. Požadují proto zavedení minimální výkupní ceny mléka či státní podporu chovatelům skotu - takovou, jakou podle nich poskytují některé jiné vlády v Evropské unii.

Sledovali jsme online

 
29.6.2009 09:14 | 9:08 - Zemědělci začali blokovat silnice v sedmi krajích
Zemědělci s auty a traktory začali blokovat dopravu na silnicích a dálnicích v sedmi krajích. Nejvíce jich je na D1 na Vysočině, hlásí agentura ČTK.
29.6.2009 09:15 | 9:12 - Vysočina, Brno, Plzeň...
Na Vysočině demonstrují farmáři na sjezdech z D1 směrem na Jihlavu, Velký Beranov a Humpolec. Protestují i v Brně, Plzně, na silnici E55 v jižních Čechách či na komunikacích v Olomouckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
29.6.2009 09:16 | 9:22 - Na Vysočině přes 400 traktorů

Zemědělci protestují ve velkém. Na Vysočině na komunikace kolem exitů Humpolec, Jihlava a Velký Beranov vyrazily asi čtyři stovky traktorů a další zemědělské techniky.

Do protestů se podle mluvčího vysočinské Agrární komory ČR Karla Coufala zapojila většina zemědělských podniků.

"Na dálnici D1 vyjela osobní a nákladní auta na sedmikilometrový úsek mezi exitem Pávov a Velký Beranov. Traktory se zapřaženou technikou a nákladní soupravy jsou na přivaděčích. Akci ukončíme v 11:00, ale potom se budou vozidla rozjíždět do svých podniků," upozornil Coufal. Nad bezpečností provozu bdí na předem ohlášených trasách desítky policistů.

Intenzita dopravy na vysočinském úseku byla ale zatím kolem 09:00 velmi slabá.

29.6.2009 09:29 | 9:56 - Kolem 50 traktorů na Rychnovsku a Náchodsku

Na silnice na Rychnovsku a Náchodsku vyjelo kolem 50 traktorů a dalších zemědělských vozidel.

Dvě kolony o celkovém počtu téměř 30 traktorů vyjely proti sobě na silnici první třídy číslo 14 z Dobrušky a Rychnova nad Kněžnou. "Řidiči jedou ukázněně za kolonami. Provoz je jako v dopravní špičce. Vše je v klidu," řekla mluvčí rychnovské policie.

Třetí kolona asi 20 vozidel farmářů putuje na Náchodsku mezi Bohuslavicemi, Městcem, Novým Městem nad Metují a Dobruškou. Jede v ní i speciální pásový traktor s gumovými pásy. Řidiči mohou kolonu bez potíží předjíždět. Zemědělci odhadují, že naplánované trasy projedou do dnešního poledne.

29.6.2009 10:33 | 10:14 - Stávkuje 1900 zemědělců

Šéf Agrární komory Jan Veleba říká, že "v celé republice je na silnicích 1 900 zemědělců." V koloně, konkrétně u Pelhřimova, podle něho uvízl i bývalý ministr financí a jedna z hlavních tváří nové strany TOP 09 Miroslav Kalousek.

29.6.2009 10:51 | 10:52 - Kalousek se naštval na Velebu
Kalousek je na Velebu naštvaný. "Protestující mě brzdili. Domníval jsem se, že mám s Velebou nadstandardní vztahy. Měl jsem s ním žertovný, soukromý rozhovor, když jsem stál v koloně. Nenapadlo mě, že to okamžitě sdělí médiím. Je to od něj podraz. Neměl jsem v úmyslu to zveřejňovat, nevím, proč to udělal. Mrzí mě to," citoval Kalouska server iDnes.cz.
29.6.2009 10:53 | 10:58 - Na Brněnsku desítky traktorů, stovky aut

Desítky nákladních aut a traktorů s přívěsy a kolem stovky osobních aut blokují silnice na čtyřech místech v Jihomoravském kraji.

Nejvíce zemědělské techniky popojíždí mezi Chrlicemi a Modřicemi na přivaděči k dálnici D2.

Podle šéfa Agrární komory Jana Veleby se zatím akce obešla bez konfliktů. Na vybraných místech hlídkují desítky policistů. Kontrolují, zda zemědělci dodržují předpisy. U Olympie například ústně domlouvali řidiči traktoru, který přejížděl přes plné čáry.

Kromě dálničního přivaděče u brněnského obchodního centra Olympie popojíždí traktory také mezi brněnského městskou částí Slatina a letištěm v Tuřanech. Zhruba stovka osobních aut navíc zpomaluje provoz na dálnici D2 mezi ulicí Vídeňskou a křížením s dálnicí D2. Další technika blokuje provoz na Blanensku na vytížené silnici I/43 z Brna do Svitav, kde se kolony vytváří pravidelně i bez pomalé jízdy zemědělských strojů.

29.6.2009 11:02 | 11:05 - Zemědělci se začínají rozjíždět. Kolony ale potrvají ještě hodiny

Podle organizátora protestů Jaroslava Hunkese z firmy Agro Brno-Tuřany by se zemědělci měli touto dobou už pomalu začít rozjíždět do svých podniků. Zdaleka to však neznamená, že by do pár chvil byl na silnicích klid. "Než se ty kolony v té špičce rozjedou, tak to potrvá ty plánované tři hodiny," řekl.

29.6.2009 11:04 | 11:36 - Několikakilometrové kolony na Blanensku

Zatímco v Brně už protesty skončily, na Blanensku na silnici I/43 se stále tvoří několikakilometrové kolony. Policisté už několikrát zemědělské stroje odstavili, stroje ale zatím nedorazili ani do poloviny plánované trasy, říká podle ČTK organizátor protestů Kamil Vystavěl.

Na Blanensku se do protestů zapojilo kolem 60 traktorů, nákladních aut a další zemědělské techniky.

Vozidla vyjela na vytíženou silnici I/43 z Brna do Svitav, kde se kolony vytváří pravidelně i bez protestů zemědělců. Jedna z kolon vyrazila z Letovic do Bořitova, v plánu měla ještě i návrat zpátky. "Už asi třikrát nás policisté pro blokování dopravy odstavili do pravého pruhu, takže popojíždíme v koloně. Před námi je kolona asi tři kilometry dlouhá, délku kolony za námi jde jen těžko odhadnout," řekl Vystavěl.

29.6.2009 11:43 | 11:43 - Protesty i na Šumpersku

Zemědělci protestovali také na severu Moravy. Kolona čítající zhruba 15 traktorů, nákladních aut a další zemědělské techniky farmářů ze Šumperska komplikovala dopoledne dopravu mezi Zábřehem a Mohelnicí.

"Protestní jízdou chceme poukázat na nemožnost produkovat mléko z důvodu nízkých výkupních cen. Výkupní ceny jsou hluboko pod výrobními náklady. Na litru zemědělci tratí dvě až 2,8 koruny, což je dlouhodobě neudržitelné," řekl k důvodům protestů ředitel šumperské Agrární komory Radek Musil.

29.6.2009 12:07 | 12:14 - Pětikilometrová kolona na Vysočině. Bez nehody

Na silnicích Vysočiny i na dálnici D1 podle nových informací dopravu blokovalo asi 400 farmářů s auty a traktory.

Na dálnici vjela technika v 09:00 a zhruba za hodinu se vytvořila asi pětikilometrová kolona pomalu pohybujících se aut.

Žádná dopravní nehoda se podle dosavadních informací v souvislosti s demonstrací na Vysočině nestala.

"Intenzita dopravy byla v době protestu na D1 zpočátku nízká, řada řidičů plánované jízdy odložila, nebo se snažila úsek mezi exitem Velký Beranov a Pávov objet po okresních silnicích. Dopravu na D1 zemědělci zcela nezablokovali, auta se pohybovala v kolonách asi padesátikilometrovou rychlostí," řekl podle ČTK mluvčí policie Bohumil Malášek.

29.6.2009 12:36 | 12:58 - Protesty i na Plzeňsku

Protestovalo se také v Jihočeském kraji a na Plzeňsku. Například u dálničního sjezdu na Plzeň u Ejpovic farmáři dopravu v obou směrech zastavili, na silnici první třídy ve směru od Chotíkova do Plzně provoz výrazně zpomalili. "Celkem se zúčastnilo asi 220 osob a 110 vozidel," upřesnil podle ČTK šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma.

29.6.2009 13:23 | 13:12 - Paroubek: Topolánkova vláda může za genocidu krav

Zemědělské protesty podpořil předseda ČSSD Jiří Paroubek. V poledne vystoupil na tiskové konferenci s ostrým prohlášením, podle něhož "chybějící agrární politika Topolánkovy vlády způsobuje v čase hospodářské krize prakticky nevratnou genocidu krav."

"Hrozí snížení počtu krav ze 400 tis. až na 200 tis. kusů. Z toho hlediska plně chápeme a podporujeme protestní akci zemědělců, neboť je reakcí na krach zemědělské politiky Topolánkovy vlády," řekl Paroubek.

29.6.2009 13:25 | 13:40 - On-line reportáž končí
Vážení čtenáři, situace na v místech protestů se uklidnila a doprava se vrací do normálu. Končíme tímto naši on-line reportáž.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru