Vzpomínky na oběti komunistů se zúčastnily desítky lidí, mezi kterými nechyběli političtí vězni i politici, akce zaujala i řadu zahraničních turistů směřujících na petřínskou rozhlednu.

Miladu Horákovou komunisté odsoudili ve vykonstruovaném procesu za údajnou velezradu a špionáž, popravili ji 27. června 1950. Nezákonný rozsudek byl v roce 1968 zrušen. Politici dnes připomněli, že Horáková se stala symbolem všech komunistickým režimem utlačovaných lidí, že ale obětí bylo více. "Většina obětí komunistického režimu nám zůstává utajená," řekl primátor Prahy Pavel Bém (ODS).

Omluva za červenou knížku i těm, kdo to slyší zhůry 

Premiér Jan Fischer se kvůli povodním omluvil, na shromáždění místo něj promluvila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Server iDnes.cz dnes napsal, že ministryni vyzval dopisem historik Petr Koura, aby na podobných pietních aktech nevystupovala, protože byla členkou komunistické strany. Kovářová se poté, co starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa vyzval k omluvě ty, co třeba i chvíli měli "červenou knížku", za minulost svou i komunistů omluvila. "Omlouvám se vám všem žijícím i těm, kteří to slyší zhůry," řekla ministryně s tím, že se za minulost stydí.

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) přítomným řekla, že u sebe při poslaneckých jednáních nosí fotografii z památníků s počtem obětí komunismu. "Fotografii si vždy připomenu, když slyším komunisty mluvit o demokracii. Takovou fotografii by měl u sebe nosit každý," zdůraznila Němcová.

Čtvrt milionu politických 

V Československu komunistický režim uvěznil v letech 1948 až 1989 z politických důvodů přes 250.000 lidí. Přesná čísla obětí je obtížné zjistit. Podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu řada případů není vůbec podchycena v soudních a vyšetřovacích spisech. Z politických důvodů bylo popraveno 248 osob, desítky až stovky dalších zemřely ve vězení a pracovních táborech

Památku demokratické političky a dalších obětí vykonstruovaných soudních procesů přišli uctít také bývalí političtí vězni. Sešli se v pankrácké věznici, kde Horáková přišla o život. Vpodvečer Dne památky obětí komunistického režimu pak lidé přišli zapálit 10.000 svíček na Václavské náměstí.

 

Projev Stanislava Stránského, předsedy Sdružení bývalých politických vězňů

Dobrý den, vážené sestry a bratři, vážení občané.

Vítám vás opět zde na Čestném pohřebišti popravených a umučených. Vítám také naši armádu. Děkuji za květiny a věnce, které jste věnovali naším bratřím, kteří jsou zde na Čestném pohřebišti lll.odboje v Praze Ďáblicích.

Dnešní den, 26.června, je vzpomínkou na všechny, kteří položili své životy v boji proti komunismu. Proti rudé bestii, která rdousila náš národ nejhrubším způsobem,

která se nezastavila ani před dětmi, nemocnými, starci, invalidy a před všemi, kdo neuznávali rudé bolševické metody. Komunisti nenáviděli masarykovskou inteligenci,

prioritou bylo inteligenci a kněžstvo zlikvidovat. To také provedli.243 svých odpůrců popravili a další tisíce poslali do koncentračních táborů. Zemědělské usedlosti rozkradli, zemědělce vyhnali do neznámých míst. Celou republiku obehnali ostnatým drátem, aby nikdo neměl možnost opustit sovětský ráj. Režim potřeboval otroky,

naši rudí komunističtí kolaboranti jim zaručili dostatek pracovních otroků. Tomu se říkalo lidová demokracie! Tato rudá společnost už opět sedí ve všech orgánech.

Ptám se, kdo jsme, že netrestáme zločince? Máme prezidenta, máme senát, poslaneckou sněmovnu - vše podle demokratických principů a zásad. Co je to za demokracii,  která netrestá tyto zločiny proti lidskosti? Podívejme se na pohřebiště popravených, umíme číst a hlásáme, že jsme vzdělaný národ, ale za mrtvé a popravené nebyl nikdo potrestán!

Každoročně zveme na toto místo představitelé státu, církví a škol. Někteří se omlouvají, že nemají čas. Zapomínají,že rudá chobotnice nezahynula. Nás, kteří jsme poznali rudou bestii na vlastním těle, je už málo. Kdo vám bude po nás dobu rudého temna připomínat?

Prosím o minutu ticha za všechny oběti komunismu.