Moravskoslezskému a Olomouckému kraji hrozí dnes v noci silné bouřky s velmi nebezpečnými doprovodnými jevy. Informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Uvedl, že hladiny zejména menších toků mohou opět stoupat a může na nich být vyhlášen druhý i třetí stupeň povodňového aktivity, tedy pohotovost a ohrožení.

Podle meteorologů postupuje přes okresy Nový Jičín a Opava směrem k západu pás bouřek s krátkodobými, ale poměrně vydatnými úhrny až kolem 15 milimetrů srážek. Bouřky mohou při postupu přes Jeseníky zesílit a zpomalit svůj postup, takže srážkové úhrny pak mohou přesáhnout i 20 milimetrů, varoval ČHMÚ.

Tyto hodnoty sice podle meteorologů nesplňují kritéria extrémního jevu, ale kvůli nasycenosti povodí mohou v obou krajích vést k tomu, že hladiny zejména menších toků mohou stoupnout a může na nich být vyhlášen druhý a třetí stupeň povodňové aktivity.

Příběhy z povodní: 

 

Moravskoslezský a Olomoucký kraj zasáhly deště a devastující záplavy už ve druhé polovině minulého týdne. O víkendu řádil vodní živel také na jihu Čech. Právě v těchto třech regionech platí stav nebezpečí. Záplavy si od poloviny minulého týdne vyžádaly už 13 lidských životů, což z nynějších povodní činí zatím třetí nejhorší katastrofu tohoto druhu v historii samostatné České republiky.

Situace o víkendu: 

 

Dnes ráno se v Praze sejde Ústřední povodňová komise. Její pracovní štáb v neděli odhadl, že letošní škody pravděpodobně převýší škody z jarních povodní v roce 2006 - tehdy byly vyčísleny na více než 5,6 miliardy korun. Kraje a obce situaci podle odborníků zvládají.

Povodně pustoší také Rakousko, Německo a Polsko.

 

Povodně obrazem: 

 

Související