Předčasné sněmovní volby v Česku se blíží. Už jen 100 dní zbývá do události, která rozhodne o tom, jak bude vypadat nová vláda.

Poslední sněmovní volby v roce 2006 byly velmi vyrovnané a i ty současné podle dosavadních průzkumů slibují napínavý souboj. Dlouhodobě měla navrch ČSSD, v tomto roce ale začala jít do vedení ODS, která svůj nástup korunovala výrazným vítězství ve volbách do Evropského parlamentu.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek na to prohlásil, že k volbám přišli jen bohatí a spokojení a že ve volbách sněmovních to bude vypadat jinak.

Jak si události posledních měsíců vykládá politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a Metropolitní univerzity v Praze Petr Just? Favorizuje ČSSD, nebo ODS? Co čeká od předvolebních kampaní? Chystá se největší přehlídka politického marketingu v dějinách Česka? Může či bude se opakovat vyhrocená atmosféra z kampaně eurovoleb?

Politolog Petr Just byl hostem on-line rozhovoru serveru iHNed.cz.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den! ODS zrušila progresivní daň z přijmu a tím velice preferuje bohaté. Můžete mi prosím sdělit v jaké zemi Evropy je zavedena přímá daň. Slyšel jsem, že ve vyspělých státech Evropy jako např. Rakousko, Německo, Francie, Anglie je prograsivní daň. Je to pravda? Děkuji za odpověď. Zdraví Igor Šíp
Petr Just
Dobrý den, je pravda, že rovná daň je zaváděna zejména v zemích střední a východní Evropy jako jedna z forem transformace ekonomik. První bylo Estonsko, z nám blízkých zemí zavedlo rovnou daň Slovensko za Mikuláše Dzurindy.
Čtenářský dotaz
Vážený pane Juste, zdravím Vás a ptám se, zda je eventuálně možná velká koalice, jestliže oba protagonisté - vůdci obou nejsilnějších stran proti sobě permanentně vedou osobní nesmyslnou válku plnou nenávisti jednoho vůči tomu druhému. Myslíte, že by to vůbec mohlo fungovat?
Petr Just
V roce 1998 by také málokdo předpověděl, že dojde k vytvoření opozičně-smluvního spojenectví ODS s ČSSD. Ač ta současná situace je v mnoha ohledech od té v roce 1998 odlišná, nelze ani velkou koalici předem zavrhovat. Důvody pro její uzavření mohou být různé, často se tím řeší problém s nemožností ustavit jinou většinovou vládu. Motivaci pro velkou koalici bych viděl například v situaci, že by se do Poslanecké sněmovny dostaly jen ODS, ČSSD a KSČM.
Čtenářský dotaz
DD, proc neni mozne mit volbu "nikoho jsem si nevybral, chci jine kandidaty", takto jsem prinucen provest volbu, bez ohledu na kvalitu kandidatu. Pri nabirani novych lidi v komercni sfere je to bezna moznost.
Petr Just
Ve volbách volíte mezi alternativami. Pokud se Vám žádná nelíbí, k volbám jít nemusíte. Tím vlastně dáváte najevo, že jste si nikoho nevybral.
Čtenářský dotaz
Je spravne vypracovavat volebni pruzkumy pro verejnost? Tato data slouzi stranam k monitorovani uspechu jejich kampane, lidi jsou nesmyslne ovlivnovani. Ocividne se nedokazi vzeprit odhadum a nasleduji vetsinu. Je to prece jasna reklama na strany (tuto stranu voli 2 z 5-ti volicu)
Petr Just
Průzkumy mají samozřejmě vypovídací hodnotu pro strany a volbu jejich strategií. Veřejnosti ale dávají obraz o tom, jak si jednotlivé strany stojí. Nebrete to pouze v negativně jako ovlivňování, pro někoho to naopak může být inspirativní.
Čtenářský dotaz
Pane Juste, dobrý den. Slyšel jsem názor jednoho Vašeho kolegy, stručně: "Nemusíme se zajímat příliš o programy politických stran, klíčové je, jací lidé stojí v jejich čele. Nebude vám nic platné, když vyhraje dobrý program, ale v čele strany bude člověk, který neplní sliby." Co si o tom myslíte? Máme volit spíš Kalouska, Topolánka, Paroubka, Lišku, Johna, Johna Bocka, nebo rovnou daň, zdanění bohatých, 13. důchod, penzijní reformu... Díky za názor
Petr Just
Nečetl jsem původní verzi, ale domnívám se, že dotyčný kolega spíš narážel na skutečnost, že většina voličů programy nečte, mj. i z důvodu, který je zmiňován ve Vaší otázce. Lidé se daleko více ztotožňují s nějakou osobou než s politickým programem. Ideální by samozřejkmě bylo, kdyby se lidé rozhodovali podle programu, to však považuji za nedosažitelný ideál. Programy jsou často psány nesrozumitelně, jsou to dlouhé texty, v tištěné podobě často vypadají i jako knihy a tím se žádný volič před volbami zabývat nebude.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Jaké dáváte šance tomu, že se u nás vytvoří strana podobná např. Demokratické straně v USA? Domníváte se také, že současný volební systém do poslanecké sněmovny je diskriminující pro měnší strany? PS: Děkuji Vám za odpověd a naviděnou u státnic v září
Petr Just
Vznik a existence politických stran a rozličných stranických systémů je proces ovlivněný řadou faktorů. I mnohé pokusy přenášet systémy mezi zeměmi ztroskotaly. Malé strany jsou v současnosti diskriminovány zejména rozdílnou velikostí volebních obvodů a výrazně navýšeným kvórem pro koalice.
Čtenářský dotaz
Dobré odpoledne, měl bych dotaz na politiku trochu jinde. Co si myslíte o protestech studentů proti státním maturitám, nebo spíše lépe řečeno o propagaci skupiny Green Revolution (organizátor) neboli Svobodné strany zelených? Příjde mi, že studenti jsou naivní a ikdyž protestují proti politice, tak je právě politici vedou...
Petr Just
Nejsem si jist, zda iniciátoři prostestů proti státním maturitám vůbec tuší o napojední Demokratické strany zelených na svoje akce. Myslím, že většina z nich o tom nemá ponětí. Berou to jako způsob vyjádření názoru na něco, co se jim nelíbí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pokud se podívám na svojí výplatní pásku, na výplatní pásku svých rodíčů a vezmu v potaz i důchod prarodičů, ať je u vlády levice či pravice, posledních 15 let jsou na tom všichni defakto stejně (současně i investice do veřejného sektoru vykazují přibližně stejnou hodnotu). Ptám se tedy, má-li vůbec význam chodit k volbám? Nezmění se naprosto nic. V Česku neexistuje levice ani pravice. Všechny demokratické politické strany jsou středové.
Petr Just
Ekonomický aspekt nedokážu vyhodnotit, nicméně určitě není chybou, pokud v těch klíčových strategických tématech mají jednotlivé strany na věci podobné názory. Nedovedu si představit, že by se třeba daně měnily každé 4 roky. Nebo že by každá vláda, která přijde, překopala systém sociálních dávek.
Čtenářský dotaz
Co říkáte na útok Paroubka na rodiče Mirka Topolánka. Rodiče si přece nevybíráme. Přece Mirek Topolánek nebyl člen KSČ.
Petr Just
Souhlasím, že rodiče si člověk nevybírá. Útoky tohoto typu - ať už je dělá kdokoli proti komukoli - svědčí o obsahové prázdnotě politiky. Možná ale mají na běžného občana větší vliv než diskuse o tom, zda mít nebo nemít rovnou daň.
Čtenářský dotaz
Jak "přesná" jsou čísla kolem Top09? V prvním průzkum, který je zmiňoval (STEM) měl 40 procent (nikoliv preferencí, to otázka zněla tuším, zda si lidé dovedou představit, že by Top09 volili), v druhém má 2 procenta (CVVM).
Petr Just
Každý výzkum je třeba interpretovat nezkresleně, mimo jiné i s důrazem na to, jak byla položena otázka. Je rozdíl v tom, ptáte-li se respondenta "kdyby byly zítra volby, koho byste volil" nebo "dokážete si představit, že byste za určitých okolností dal hlas straně XY". V tomto ale musí sehrát klíčovou roli média a nenechat se zlákat k senzačním titulkům "Strana XY má 40 %" Další úskalí interpretace výsledku je v tom, zda zahrnuje pouze voliče, co jsou rozhodnuti jít k volbám, a vědí, koho budou volit, nebo zda zahrnuje i nerozhodnuté a ty, co k volbám jít nechtějí.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, kolik % preferenčních hlasů je potřeba k postupu na kandidátní listině ve volbách do PSP ČR? 5 % či 7 %? Děkuji.
Petr Just
Je to 7 %.
Čtenářský dotaz
Dobrý deň, p. Just, Myslíte si, že nová vláda v Českej republike zavedie školné na vysokých školách?
Petr Just
Záleží, kdo v ní bude. Navíc politici si jsou vědomi, že je to citlivé téma, už proto bych byl skeptický.
Čtenářský dotaz
Podle Topolánka bych vzhledem ke svým příjmům neměl platit žádné daně. Díval jsem se na výplatní pásku, tam mám ale daň ze mzdy sraženou. Byl jsem si stěžovat ve mzdové účtárně a paní mzdová účetní mi říká, že daň platím a platit musím. Lže pan Topolánek nebo paní účetní?
Petr Just
Omlouvám se, ale na tento dotaz odpověď neznám. Doporučuji kontaktovat nějakého ekonoma.
Čtenářský dotaz
Kedy plánuje Česká republika zaviesť euro? Relevantné politické subjekty (a to dokonca i ČSSD) sa vyjadrili, že nech bude vláda akákoľvek, nasledujúcom volebnom období euro zavedené nebude. Nemyslíte si, že to je škoda? Podľa mňa by na tom teraz bola Česká republika s euro lepšie ako bez neho.
Petr Just
Zavedení eura má dvě stránky: ekonomickou a politickou. Budou-li splněna ekonomická kritéria a bude-li politická vůle, pak teprve při tomto souběhu bude euro zavedeno.
Čtenářský dotaz
Paroubek byl na večeři s Janou bobošíkovou. Řekněte mi jednu věc: proč Paroubek (proevropsky orientovaná strana) vůbec uvažuje o spolupráci s Bobo (proti Lisabonu, proti Bruselu, pro Klause)? Má to logiku? Nebo jen cítí něco kolem čtyř procent navíc a ostatní je jedno?
Petr Just
Očekává se, že svoji roli sehraje každé procento. Je evidentní, že z hlediska evropské orientace si J. Paroubek a J. Bobošíková nenotují. Ale otázka je, jakou roli hraje evropské téma pro občabna ve sněmovních volbách. Takže sopíš bych za tím viděl snahu o posílení vlastní pozice. Ale uvidíme, co z toho nakonec vzejde.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, můžete prosím zveřejnit jakou funkci vlastně plní POLITOLOG? Kým a jak je placen? Jakou má zodpovědnost? Děkuji
Petr Just
Hlavní náplní práce většiny politologů není mediální vystupování, ale práce většinou na vysokých školách, v akademii věd a pod. Tam je jejich hlavní působiště. Publikování článků, analyzování a komentování politického dění to doplňuje. Publikační činnost je běžně honorována vydavatelem.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak vidíte perspektivy Strany zelených? Považujete environmentální přístup za politicky perspektivní? Děkuji
Petr Just
Straně zelených uškodily zejména vlastní vnitrostranicklé kauzy, kterými se znedůvěryhodnila i navenek. Navíc vznik dalších "zelených" subjektů celou "zelenou" scénu znepřehlednil. Pro "zelené" hnutí je příliš velký luxus mít 3 strany. Nedojde-li ke stabilizaci v této části scény, jsou šance na setrvání ve sněmovně mizivé.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, považujete zdravotní politiku za významné předvolební politické téma? A.N.
Petr Just
Minimálně finanční stránky poskytování zdravotní péče je - jak se ukázalo při krajských a senátních volbách 2008 - významným předvolebním tématem. Trochu se tam ale ztratila diskuse o systému jako takovém, což by mělo být primární.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Neúčast ve volbách z důvodu lenosti nebo nezájmu nelze rozhodně dávat na roveň neúčasti dané tím, že pro toho kterého občana neexistuje volitelná alternativa. Co byste tedy říkal zavedení bílých lístků, kterými by občan dal najevo svou zodpovědnost (voleb se účastní), ale nepodpořil by nikoho z nabízených (kteří jsou pro něj nepřijatelní)? Bílé lístky by ovšem musely zaujmout místa ve sněmovně místa poslanců (ovšem neškodily by nesmyslnými zákony a nebraly by plat...), takže ve výsledku by se třeba stalo, že by ve sněmovně bylo 140 prázdných křesel pokrytých bílým přehozem a 60 živých poslanců. :-) Leckdo by jistě ocenil blahodárný legislativní klid, podobný tomu, který zde panoval před ustavením druhé Topolánkovy vlády. Děkuji za vaše mínění.
Petr Just
Zajímavý názor :-) Bílůé lístky sice u nás v minulosti existovaly, neznamenal však neobsazení určité části křesel, jak navrhujete.
Čtenářský dotaz
ODS, KDU-ČSL a ČSSD potopily české zemědělství, když podepsaly nejprve nerovnoprávné asociační dohody, poté nerovnoprávné přístupové podmínky vstupu do EU. Český zemědělec je oproti svým konkurentům ze starých zemí finančně diskriminován, i když platí obecná zásada rovných podmínek všech podnikatelských podmínek. Žádnou z těchto tří stran volit nebudu. Vzhledem ke svému negativnímu postoji vůči KSČ(M) jsem ve volbách do EP jsem volil stranu paní Bobošíkové, která je proti diskriminaci ze strany EU. Nevím však, koho mám volit v těchto volbách, na zemědělce a na venkov se všichni vykašlali. Poraďte!
Petr Just
Obávám se, že Vám nepomohu. Nejsem schopen z pohledu zemědělské politiky poradit, koho máte volit.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, ODS zavedla rovné daně pouze pro nižší a střední třídu. Kdo si vydělává více jak 92,000,- Kč měsíčně, tak již neplatí sociální pojištění nad tuto hranici. Tím vzniká absurdní situace, kdy platí, že čím vyšší příjem, tím nižší (procento) zdanění! Agrumentace, že v zemích západní Evropy je zaveden také strop na sociální pojištění je falešná, neboť tam nemají žádnou "rovnou daň" z příjmu. Přimlouvám se za to, abychom po volbách ponechali daně z příjmu, tak jak jsou (neboť se to bohatým líbí) a zrušili stropy na sociální pojištění. Samozřejmě nezapomenout na penzijní reformu, která by s tímto krokem mohla být spojena.
Petr Just
Chápu dobře, že to je spíš Váš názor než dotaz na mně.
Čtenářský dotaz
Co vidíte v nedávné cestě J.Paroubka do Ruska a prohlášení o Putinově první návštěvě ČR po vyhraných volbách ?
Petr Just
J. Paroubek jel do Ruska na pozvání partnerské strany, tak, jako jezdí do jiných zemí a jako jezdí jiní politici. Na tom samo o sobě nic špatného není. A k pozvání Putina: byl by to signál, jakým směrem se chce zahraniční politika ubírat, kam chce zaměřit pozornost a podobně. Navíc je nutné v tom vidět i snahu vymezit se vůči oponentům, jak známo ODS dnes příliš proruská není.
Čtenářský dotaz
dobry deb, chtel bych se zeptat jake vidite sance, ze se ODS podari sjednoti pravicove strany pro nadchazejici volby? Dale by me zajimalo, za jakych podminek a okolnosti ma sanci uspet ve volbach nova Klauskova strana TOP 09. Dekuji
Petr Just
K sjednocení pravice: to je téma, které se čas od času objevuje už déle, většinou nale mezi malými pravicovými stranami, kde to ale vždycky zkrachovalo na vzájemných neshodách. Malí se většinou pohádali, kdo z nich je největší a má být lídrem a tím celý projekt sjednocení vždy krachnul. V tomto případě je jistý rozdíl: k integraci volá velká strana. Zde je tedy evidentní, že by spory o tom, kdo má být lídrem, nebyly. Ale to je možná právě důvod, proč by se malé strany mohly zdráhat, protože by věděly, že by si už v podstatě ani neškrtly. K TOP09: prostor pro středopravicovou stranu stojící mezi ODS a KDU-ČSL tady byl vždy. Připomeňme ODA či US. Takže teoreticky byl TOP09 mohla tento prostor vyplnit, stát se jakousi novou ODA. Jak ODA tak US programově zase nějak extra unikátní nebyly, ale těžily právě z neochoty řady pravicových voličlů podpořit ODS a nabízely se jim jako alternativa. ODA doplatila na odchod řady výrazných představitelů, kteří tu stranu táhli, US kromě toho doplatila i na účast v levicové vládě. Tím se vracím k odpovědi i na Váš dotaz: pokud nezradí program a udrží si výrazné tváře, má minimálně teoretickou šanci uspět.
Související