Kauza kolem bývalého poslance ODS Jana Moravy zřejmě definitivně vyšuměla do prázdna. Loni v září vznikla sněmovní komise, která měla zjišťovat, zda si zmíněný poslanec obstarával kompromitující materiály na své kolegy, z čehož ho vinila reportáž televize Nova.

Poslanci slibovali důsledné prošetření kauzy, která svého času plnila přední stránky médií a Jan Morava v důsledku ní rezignoval. Závěr sněmovní komise, která měla výsledky svého šetření předložit do letošního června, je však tristní.

Komise se za 10 měsíců svojí existence nesešla, nikoho nevyslechla a k ničemu nedošla.

Jeden z jejích členů, poslanec ODS Jan Vidím, omluvně tvrdí, že se komise nemůže sejít do doby, dokud sněmovna nezvolí jejího předsedu. A to dosud prý poslanci neučinili.

Vidím je přesvědčen, že do předčasných voleb už se ani sejít nestihnou a nic nevyšetří. "Kdybychom v září zvolil předsedu, tak to se akorát sejdeme a potřeseme si rukama," řekl podle ČTK.

Promarněná příležitost, přiznává Tejc

Komise vznikla loni v září na popud ČSSD, členy komise sněmovna zvolila letos v únoru. Impulsem byla reportáž televize Nova a Mladé fronty Dnes, v níž se Morava sháněl po citlivých materiálech na své kolegy. K aktérům kauzy patřil i tehdejší stranický rebel Vlastimil Tlustý, který nechal vyrobit své intimní fotografie jako "návnadu".

Morava se také nechal fotografovat s dcerou poslankyně Olgy Zubové, která byla členkou Strany zelených. Snímky chtěl podle reportáže použít k zastrašování političky. Když se jeho aktivity prozradily, složil svůj poslanecký mandát.

"Zjistili jsme, že jsou poslanci, a možná nejen poslanci, kteří shromažďují kompromitující informace napříč politickým spektrem a možná plánují jejich využití za účelem vydírání nebo vyhrožování jednotlivým poslancům," prohlásil tehdy ve sněmovně poslanec ČSSD Jeroným Tejc, zřízení komise inicioval.

Teď Tejc říká, že ho nulový výsledek komise mrzí a považuje to za promarněnou příležitost. "Mohlo to být varováním pro budoucnost a pro budoucí sněmovnu, která vzejde z předčasných voleb," dodává.

I další komise má problém

Komise ke kauze Morava není jediná, která s velkou pompou vznikla, ale už v podstatně komornějším duchu se rozloučila. Sněmovna v tomto volebním období zřídila ještě další dvě vyšetřovací komise. První z nich zjišťovala, zda za zakázkou na výběr mýtného nebyla korupce, ale toto podezření nepotvrdila.

Druhá vyšetřovací komise pak měla podle svého názvu vyšetřovat prorůstání organizovaného zločinu a zájmových skupin do činnosti orgánů veřejné moci. Sněmovna však podle dostupných informací ani nestačila zvolit její členy. Tato komise měla podat zprávu do 30. září.

Poslední řádná schůze před volbami je přitom naplánovaná jako čtyřdenní od úterý 8. září do pátku 11. září. Dnem předčasných voleb, které se mají uskutečnit o měsíc později, ukončí svou existenci všechny sněmovní orgány včetně všech vyšetřovacích komisí. Pokud by sněmovna na vyšetřováních trvala, musela by je zvolit znovu.

Tichý konec kauzy Morava

"Vyděračská kauza poslanců ODS", "občané prakticky v přímem přenosu mohli vidět praktiky Topolánkovy skupiny," takto loni v září mluvil o kauze kolem Jana Moravy šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Valných výsledků však vedle sněmovní komise nedosáhli ani policisté, byť se narozdíl od poslanců kauzou zabývali. Případ letos v lednu odložili s tím, že nenalezli podezření z žádného konkrétního trestného činu.

Jan Morava se mezitím stáhl z veřejného života. Při svém odchodu z politiky prohlásil, že se uživí i bez ní.

Související