Zatímco severní Morava a Olomoucko se po ničivých povodních dostává z nejhoršího, v jižních Čechách, kam velká voda přišla v neděli, začalo znovu vydatně pršet. Silná bouřka se večer přehnala také přes střední Čechy.

Přitom podle hydrologů by každá další bouřka mohla znamenat velký problém. Půda je po vydatných deštích nasycená a není schopná další vodu vsáknout. Hladina většiny vodních toků v jižních Čechách sice během pondělí výrazně nestoupla, pokračující déšť ale může rychle změnit situaci.

Výjimkou mezi řekami je Blanice v jihočeské Putimi, kde se voda během pondělního odpoledne ještě zvyšovala. Přímo z místa o aktuální situaci vpodvečer informoval server iHNed.cz redaktor HN Petr Weikert.

Podle něj je část obce u mlýnského náhodu a u řeky pod vodou. Řeka zatím sahá pod okna přízemí domů. Podle značek na mostech scházejí do povodně z roku 2002 zhruba dva metry výšky. Místní stoupající řeku pozorují s velými obavami.

Důchodkyně Jarmila Eliášková sleduje před svým domem zvyšující se hladinu řeky a redaktoru HN řekla: "Doufám, že to nevystoupá výš, pořád se dívám na řeku. Padesát centimetrů schází k tomu, abychom měli vodu v bytě. Teď máme vytopenou garáž a dílnu."

Kolem 17. hodiny v Putimi svítilo slunce a vidět byla i modrá obloha.

Vodní nádrž Husinec na Blanici je téměř zaplněná, stromy na březích stojí ve vodě. "Když stojíte na hrázi, cítíte, jak se celé chvěje," popisuje situaci zpravodaj. Podle něj je však patrné, že vody tu bylo ještě zhruba o metr víc. Povodí Vltavy totiž nyní vodu z přehrady masivně odpouští. Místní se sem co chvíli chodí dívat, je vidět, že jim voda dělá starosti.

Nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí v pondělí odpoledne platil na Blanici v Heřmani, u Husinecké přehrady a v Bavorově. Pohotovost měli vodohospodáři na Otavě v Písku, na dvou místech řeky Odry a na říčce Vidnávce ve Vidnavě. Druhým stupněm ohrožovala obce také řeka Úhlava u Klatov, po které povodňová vlna postupovala směrem k Plzni. Několik dalších toků v jižních Čechách hlásilo bdělost. 

 

Související