Milionářskou daň už nechtějí jen sociální demokraté a komunisté. Nově se k nim přidali i lidovci. Ti navrhují, aby po volbách všichni lidé platili z příjmu nad 1,2 milionu ročně třicetiprocentní daň.

"Hranice pro druhou sazbu by mohla být kolem 30 procent z hrubé mzdy. Z hlediska solidarity ve společnosti je systém minimálně dvou sazeb spravedlivější než rovná daň z příjmu," řekl HN místopředseda KDU-ČSL Pavel Horák, který vystřídal na postu ekonomického experta lidovců Miroslava Kalouska.

Dnes platí všichni lidé daň 15 procent ze superhruhé mzdy, což odpovídá 23 procentům z hrubé mzdy.

ODS i nová strana Miroslava Kalouska TOP 09 chtějí nechat daně tak, jak jsou. ČSSD naopak navrhuje, aby lidé platili z přímů nad 100 tisíc daň 38 procent. Zároveň uvažuje o tom, že sníží daně lidem s nižšími příjmy. Lidovci chtějí ČSSD pomoci znovu zavést také společné zdanění manželů a jsou stejně jako socialisté i pro rychlé zavedení eura.

Sto dní před volbami se tak ukatzuje, že v případě výrazného volebního vítězstzví ČSSD a úspěchu lidovců by spolu tyhle dvě strany mohly docela dobře vládnout. Podobně blízko k sobě má i ODS s TOP09, které chtějí uhájit reformy Topolánkovy vlády.

ÚTERNÍ HOSPODÁŘSKÉ NOVINY PŘINESOU CELÉ DVOUSTRÁNKOVÉ TÉMA VĚNOVANÉ BLÍŽÍCÍM SE VOLBÁM.
Podrobnosti čtěte v úterních HN.
Související