Předpověď počasí je minimálně do konce pracovního týdne nepříznivá. Bouřky s přívalovými dešti se podle meteorologů mohou objevit kdykoli, v kterémkoli regionu. Až do pátku navíc pro Jihočeský kraj platí výstraha ČHMÚ před povodňovým nebezpečím.

Nejvydatnější mraky se nyní ženou nad Pardubicko a Královéhradecko. "Intenzivní bouřky se vyskytují v oblasti Orlických hor a postupují k západu až severozápadu," popisuje ČHMÚ, který zároveň varuje před nebezpečným větrem. 

„Převážně oblačno, během dne postupně na většině území přeháňky a bouřky,“ předpovídá Meteopress na úterý a podobné vyhlídky věstí ČHMÚ i pro následující dny. Aktuální předpověď sledujte ZDE.

Předpověď nejvíce zajímá obyvatele jižních Čech, kde kvůli přívalovým dešťům úřady dosud evakuovaly více než tisíc lidí. Nejrizikovějšími dny, co se týká množství srážek, by zde podle bezpečnostní rady kraje měly být úterý a středa. Zatím hladina rozvodněných jihočeských řek utěšeně klesá.

Voda klesá, přijde posttraumatický stres

V některých lokalitách se podle záchranářů začíná objevovat povodňová únava, proto působí v terénu psycholog a koordinátoři pomoci. Zvýšení výjezdů očekávají záchranáři až o víkendu a v příštím týdnu, kdy na lidi dolehne posttraumatický stres.

Všechny tři jihočeské přehrady jsou stabilizované. "Na Husinecké přehradě se včera večer přítok zvedl pouze o pět metrů krychlových za sekundu. Římov hlásí na přítoku 24m3 a na odtoku 38 m3 a na Lipenské přehradě, která upouští 80 m3, klesla v noci hladina o tři centimetry," uvedla Pavlová. Vodohospodáři udržují v normálu také třeboňskou rybniční soustavu.

Stav nebezpečí platí na jihu Čech od neděle, postupně byl rozšířen na Vimpersko, Prachatice, Strakonice a Vodňany. Kvůli poničené infrastruktuře ho jihočeský hejtman Jiří Zimola prodloužil až do 17. července.

Související