Počítadlo škod se zatím zastavilo na čísle 5,6 miliard korun. Tolik by měla stát obnova majetku, který s sebou vzala ničivá povodňová vlna. Ministr financí Eduard Janota po jednání zástupců vlády s představiteli regionů v Novém Jičíně řekl, že většinu nákladů spojených s odstraňováním povodňových škod bude financovat stát.

Jak velká část z nákladů to bude ale neupřesnil. 

"Budeme muset hledat i rezervy formou úvěrových peněz. Ukazuje se, že rozpočet by měl pracovat s určitými rezervami na tyto nahodilé a neočekávané události," cituje Janotu ČTK.

Ministr chce v době ekonomické krize hledat finanční zdroje například v dluhopisech či prostřednictvím úvěrů u Evropské investiční banky, která se na infrastrukturální projekty specializuje.

Více jak třetinu napáchaných škod totiž utrpěly právě komunikace. Jen opravy silnic budou podle ministra dopravy Gustáva Slamečky stát zhruba dvě miliardy korun. České dráhy jen v Moravskoslezském kraji vyčíslily škoda na železničních tratích na 380 milionů korun.

Pojišťovny vyplatí přes půl miliardy

Do počítání se daly pojišťovny a provozovatelé inženýrských sítí. ČEZ je zatím na čtyřech milionech korun. List E15 uvádí, že pojišťovny vyplatí klientům v Česku přes půl miliardy korun.

Ústřední povodňová komise předpovídá, že přívalové deště, které se spustily ve středu minulý týden a mají trvat až do pátku, pravděpodobně škodu vyčíslenou 5,6 miliardami korun přesáhnou.

Pokud se tak stane, bude účet letošních záplav vyšší než za povodně v roce 2006.

Související