Končící české předsednictví EU bylo úspěšné. Shodovali se dnes na tom premiér Jan Fischer a jeho předchůdce Mirek Topolánek (ODS) při závěrečném setkání v zahradě Úřadu vlády. A to navzdory tomu, že zdaleka ne všichni politici a komentátoři hodnotili české řízení Evropské unie stejně pozitivně.

"Výsledek byl dobrý a nakonec úspěšný," prohlásil Fischer. Zvláštností bylo podle něj to, že hned zpočátku bylo české předsednictví postaveno před krizi s dodávkami ruského plynu a konflikt v Gaze. Neobvyklé bylo podle Fischera i to, že vedení EU končí jiná vláda než na začátku.

"Evropě jsme to opravdu osladili," podotkl s úsměvem předseda ODS Topolánek. Česko podle něj naplnilo heslo Evropa bez bariér a Evropě ukázalo, že má vždycky nějaké zvláštnosti, od smyslu pro humor po výměnu premiérů. "Opravdu jenom v Praze je možné, aby závěrečnou řeč mohli vést dva lidé, kteří se na tom předsednictví podíleli, což je vklad, který si snad možná ta Evropa ani nezasloužila," dodal.

Fischer podle Topolánka dostál svému záměru a zvládl předsednictví se ctí. "Zamezil té největší ostudě, kterou jsme si sami tak trochu připravili. Proto české předsednictví můžeme pokládat i díky němu za úspěšné," uvedl bývalý premiér, který zemi vedl 128 dní během předsednictví a jeho nástupce zbývajících 53.

Oba poděkovali ve svých krátkých projevech všem úředníků a expertům, kteří se na přípravě a realizaci předsednictví podíleli a z nichž do zahrady dorazilo mnoho desítek. Topolánek také, podle svých slov trochu nečekaně, poděkoval novinářům, kteří podle něj psali o českém předsednictví až na výjimky velmi korektně. Švédská velvyslankyně Catherine von Heidenstamová, jejíž země ve středu štafetový kolík půlročního předsednictví EU přebírá, českému předsednictví poděkovala za velmi dobře odvedenou práci a spolupráci.

Unijní politici a analytici oceňovali především organizaci a administrativu předsednictví, pro politiky už tolik chvály neměli, stejně jako čeští levicoví politici. Stranou nezůstali ani komentátoři médií, podle francouzských bylo předsednictví slabší, podle slovenských málo úspěšné a podle polských rovnou neúspěšné. "Česká administrativa prokázala kvalitu v politicky vypjatých časech," řekl předseda Evropské komise José Barroso.

Na závěr setkání současný i bývalý premiér rozkrojili dort ve tvaru loga EU2009.CZ. Tečkou za programem neformálního setkání bylo sundání bílé vlajky s logem českého předsednictví ze stožáru v zahradě a nahrazení vlajkou Evropské unie.

Fischer už v pondělí prohlásil, že Česko předává severské zemi předsednictví se splněnou agendou. Mimo jiné připomněl, že za českého předsednictví se v rámci EU podařilo zabránit snahám některých zemí posílit ekonomický protekcionismus. Podle ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho se do konce nepodařilo dotáhnout volbu předsedy Evropské komise, otázku rozšíření EU o Chorvatsko a posilování vztahů s novou americkou administrativou.