Většinu nákladů na odstraňování povodňových škod, které se zatím odhadují na 5,6 miliardy korun, ponese stát. Chce si na to půjčit, řekl v úterý ministr financí Eduarda Janota.

Povodňová situace se zhoršila pouze ve Strunkovicích nad Blanicí na jihu Čech, kde voda v pondělí večer zaplavila deset domů. Železničáři odstraňovali závadu na Novojičínsku, kde blesk vyřadil z provozu zabezpečovací zařízení na trati. Nebezpečí bouří a přívalových dešťů v Česku však nadále trvá.

Pršet bude do pátku. Záplavami jsou ohroženy jižní Čechy - čtěte ZDE

VIDEO: Podívejte se, jak voda pustoší města na Moravě a ve Slezsku - VIDEO ZDE

Podle něj se musí peníze najít i navzdory ekonomické krizi. Peníze chce získat z rezerv, úvěru či vydáním emise dluhopisů. Stát by se mohl podílet i na financování stavby domů pro lidi, které povodně připravily o obydlí.

Toky na Moravě se postupně uklidňují

Na Moravě zažili občané postižení nedávnými bleskovými záplavami, které si vyžádaly 13 lidských životů, další klidnou noc. Hladiny toků nadále postupně klesají, daří se odstraňovat největší škody, ale stav nebezpečí stejně jako v jižních Čechách stále trvá. Na Jesenicku energetici obnovili většinu dodávek elektřiny, bez dodávek plynu zatím zůstává asi 30 odběratelů. 

V úterý odpoledne se také podařilo odstranit poruchu na zabezpečovacím zařízení, která vznikla v Jistebníku po zásahu blesku v pondělí odpoledne. Vlaky od poruchy podle Českých drah nabíraly až půlhodinové zpoždění.

Do postižených oblastí vyjelo pomáhat 60 vojáků a 30 hasičů. Olomoucký kraj pro starosty z těchto míst zřídil nový informační systém pomocí SMS.

Povodňový příspěvek 20 tisíc 

Moravskoslezský kraj začal vyplácet první příspěvky 20.000 korun, které mají pomoci lidem ze zaplavených oblastí. Kraj odhaduje, že ze zajišťovacího fondu uvolní celkem 18 milionů korun. Povodeň zde postihla zhruba 4670 lidí ve 23 městech a obcích. Při odklízení následků záplav na Novojičínsku se zvyšuje počet obyvatel nakažených průjmovým onemocněním, vzrostl na 13 lidí, dva z nich byli hospitalizováni.

Zlínský kraj rozhodl, že na odstranění škoda na Valašskomeziříčsku uvolní z rozpočtu 11 milionů Kč. Hejtmanství zatím škody na krajském a obecním majetku vyčíslilo na 90,6 milionu Kč.

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas navrhl, že by se lidem, kteří přišli o své obydlí, mohly postavit nové domy. Právě ubytování pro obyvatele, kteří přišli o své domovy, je nyní jedním z největších problémů, které musí obce vyřešit. Palas uvedl, že firmy jsou montované domky schopny postavit za 14 dnů, pokud budou mít od obce připravenu základovou desku a potřebné sítě. Podle premiéra Jana Fischera by se na financování stavby nových domů mohl podílet i stát.

Povodně stále hrozí Jihočeskému kraji

ČSOB Pojišťovna eviduje zatím kvůli záplavám přes 270 pojistných událostí se škodou za více než 40 milionů korun. Její zástupci uvedli, že poškození klienti mohou dostat zálohu ve výši 50 procent předpokládaného pojistného plnění.

Bouře a přívalové deště postihly večer a v noci na úterý také jižní Moravu a východ Čech, kde vyplavily řadu sklepů a lámaly větve, obešly se však bez zranění i větších škod. Nebezpečí bouřek a vydatných srážek v Česku podle meteorologů potrvá až do pátku, objevit se mohou v kterémkoliv kraji. Nebezpečí povodní však platí až do pátku jen pro Jihočeský kraj. Deštivé počasí pravděpodobně neopustí Česko ani v červenci.

Silné lijáky a bouřky sužující již několik dní země střední Evropy se během úterní noci postaraly v Rakousku o další záplavy, s jejichž následky bojovaly stovky hasičů. V Polsku zaplavily v pondělí večer přívaly vody varšavský republikový parlament a sídlo předsedy vlády. V obou zemích hladina rozbouřených toků klesá.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru