Po večerních intenzivních bouřích, které potrápily především Vysočinu, Ústecký a část Libereckého kraje, se do rána situace na většině území republiky uklidnila. V noci příliš nepršelo, hladiny toků se tak snižují nebo jsou rozkolísané. Nejvyšší stupeň povodňového nebezpečí platí jen na řece Blanici v Heřmani.

Kvůli neustálým přeháňkám a většinou zatažené obloze stoupla na většině území státu vzdušná vlhkost, místy až na 90 procent, a blíží se tak tropům. V oblastech, které zasáhly povodně, tak zaplavené domy jen velmi pomalu vysychají a rovněž z půdy se voda odpařuje jen mimimálně.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) navíc varuje před dalšími bouřkami a přívalovými dešti, které zvýší hladiny řek na Šumavě, v Novohradských horách a v Jeseníkách.

Do rána nenapršelo více než 15 mm vody za šest hodin. Nejsilnější bouře zaznamenali meteorologové ve večerních hodinách v okolí Dobříše, na Strakonicku a v Novohradských horách.

Hladiny většiny toků klesají, mírně stoupá jen Lužnice, Sázava, Jizera, Orlice a Jihlava. Přívalové deště krátkodobě rozvodnily i toky v Podkrkonoší, zvýšený průtok hlásí i dolní Vltava. Ohrožení i nadále platí na Blanici v Heřmani. Druhý povodňový stupeň naměřili vodohospodáři na Vltavě v Českém Krumlově, Stropnici v Borovanech, Malši v Roudné, Blanici v Husinci a Otavě v Písku.

Meteorologové předpokládají, že se v průběhu dne opět vyskytnou prudké bouře s intenzivními dešti. Zvláště v oblastech, kde nyní byly povodně, se mohou řeky opět rozvodnit. Riziko záplav hrozí podle ČHMÚ do pátku.

Banka zabavila zaplavené obci peníze z darů

Radnice Šenova u Nového Jičína chtěla začít vyplácet lidem postiženým povodní první finanční pomoc, na účtu ale neměla peníze. Tři čtvrtě milionu korun, které jí přišly jako sponzorské dary, jí zabavila banka na splácení úvěru. Informuje o tom středeční Právo.

Peníze si z konta strhla Česká spořitelna na splácení překlenovacího úvěru. Podle starosty Vladimíra Demetera je obec klientem této banky 17 let. Dvoutisícová obec u České spořitelny splácí půjčku 20 milionů korun. V minulosti si ji vzala na investice.

Podle starosty jsou postižení lidé ve svízelné situaci, velká voda zaplavila v obci 250 domů. Škodu na obecním majetku odhaduje na 40 milionů korun.

Ředitel novojičínské pobočky České spořitelny Miloslav Skupeň Právu řekl, že se kvůli bankovnímu tajemství nemůže k celé záležitosti podrobněji vyjadřovat. Na otázku, zda banka všechny peníze ze sponzorských darů obci vrátí, neodpověděl. Česká spořitelna podle Pavly Langrové z odboru firemní komunikace se šenovskou radnicí o pomoci jedná.

Související