Spor o vilu Milada, poslední squat v Praze, pokračuje. Den poté, co byli při násilném stěhování obyvatel squatu zraněni tři policisté a zadržen stejný počet squaterů,  se koná na pražském Senovážném náměstí protest desítek squaterů a jejich příznivců

Do kauzy se vložil i ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který si na středu domluvil schůzku se zástupcem squaterů Janem Němcem. Policie slíbila, že na celou věc se bude pohlížet jako na přestupek.

Správce objektu Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) si na vystěhování najal bezpečnostní agenturu, osm squaterů se však v úterý zabarikádovalo na střeše vily. Jako důvod vyklizení ÚIV uvádí stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek a dodal, že by se rád správy objektu co nejdříve zbavil.

Prvorepublikovou vilu na rozhraní Troje a Holešovic stále hlídá policie i bezpečnostní agentura. 

Nejznámější berlínský squat bojuje o přežití - čtěte ZDE

Poslední pražský squat, vila Milada, má namále. Vyklízí ji bezpečnostní agentura - čtěte Z

Milada byla opuštěna v roce 1988. Squatteři ji podle ÚIV obývají od roku 1997. Ve vile se často pořádají koncerty, protirasistické festivaly nebo promítání filmů, obyvatelé do budoucna uvažovali i o výstavách.

Budova měla být původně zbourána, proto neměla číslo popisné. ÚIV tedy musel nejdříve požádat o zapsání do katastru nemovitostí, teprve poté mohl majetkem disponovat.

Vaše názory

Kdo má podle vás ve sporu o Miladu pravdu a jakým způsobem byste jej řešili? Jaký je váš názor na argumenty jednotlivých aktérů? Nabízíme vám průřez středeční moderovanou debatou na iHNed.cz.

TK

Jsem z kolejí poblíž, a rád bych řekl svůj pohled z druhé strany: Lidé z Milady byli ještě cca před rokem a půl v pohodě a nebyl problém se s nimi domluvit, přičemž drželi slovo a excesy byly vyjímkou.
V té době se ale skladba osazenstva asi začala pomalu měnit, a Milaďáci začali na sousedy kašlat. Začaly pravidelné koncerty do páté ráno (zkuste si spát při hlasitém technu zatímco vám ožralí squatteři pod oknem převracejí popelnice), objevily se stížnosti od zahrádkářů poblíž že jim squattteři kradou dřevo a benzín z nádrží (do generátoru). K tomu proběhlo i nekolik akcí, kdy squatteři pařili na ploše před kolejí a nechali po sobě střepy, rozlitý chlast a zničené vybavení basketbalového hřiště.
Jako studenti jsme učinili několik dalších pokusů o dohodu, squatteři vždy mnoho slíbili, ale nic se nezměnilo, a začali jsme mít pocit, že jsme squatterům jen pro srandu. Až tehdy se několik naštvaných studentů začalo organizovat a řešit situaci s úřadem, kterému vila patří.
Milaďáci reagovali jen verbálními útoky a výhružnými sms organizátorům akce, a dnešní den je jen vyhrocením situace, ve kterém mě už nijak nepřekvapuje ani zjištění, že se squatteři už před časem nelegálně připíchli na rozvody vody a elektřiny, a tak jsme nemohli spát i kvůli audiosystému, který jel z elektřiny, za kterou jsme v kolejném zaplatili my.

Squatteři jsou jako děti, nechopní převzít odpovědnost za své činy, vinící vždy někoho jiného, a tomu odpovídá i jejich současná mučednická medializace. Nevěřme jim, zákony majetkové i mírového soužití porušují oni, ne my!


Petr, Opava

reakce na pár uplynulých příspěvků: dům byl díky administrativnímu šimlu x let bez majitele; nyní je po zapsání do katastru zčistajasna přidělen nějaké instituci. Napadlo někoho z vás ptát se, na základě čeho? Mimochodem, pořád zde někdo mluví o krácení něčí svobody či majetku - samotná podstata squatingu tkví v tom, že je obsazen objekt dlouhodobě nevyužívaný. Nevím, proč by neustále někdo argumentuje něčím tak stupidním, že "mu kdykoliv můžou vlézt do bytu a obsadit to tam". Milada by bez squaterů zřejmě dávno spadla. A závěrem - je velice úsměvné sledovat starostu jak komentuje bordel uvnitř, když to má na svědomí především bezpečnostní agentura, která poničila (případně povyházela z oken) co mohla...


Frantisek, Praha

Treba chapat veci v kontextoch.

Na jednu stranu je pravo majitela nespochybnitelne, na druhu stranu: Objekt doteraz neexistoval (zapisany bol do katastra pokial viem predvcerom). Teda tym padom k nemu neexistovali ani vlastnicke prava. Squattery v tomto objekte maju 10 rocnu tradiciu. V objekte pravidelne organizovali koncery, autorske citania, workshopy a pod. Kto z Vas niekedy dobrovolne zorganizoval neziskovu akciu pre verejnost?

Dalej sa chcem postavit voci stereotypom: Squattery nie su ziadny fetaci. Taketo vyjadrenia zvycaje hovori niekto kto v zivote nestravil 10 minut ani s fetakom ani so squaterom.

Osobne nie som na nikoho strane, jeden fakt je vsak jasny: Milada bolo miesto s jedinecnou autentickou atmosferou, kde sa diali alternativne kulturne a spolocenske podujatia, niekedy velmi vysokej kvality. Svedci o tuzbe cloveka robit veci po svojom - o slobode. Takychto miest je cim dalej tym menej a preto Miladu podporujem.

A kto si mysli, ze bol postup policie a sukromnej  bezpecnostnej agentury legitimny, tak vsetka cest :)


Kolík, Praha

Politika squatingu je v ČR dost odlišná od té západoevropské - obsadit, vést silácké řeči, vybydlet a přesunout se. Squat je v Čechách bez odpovědnosti a péče o objekt. Přístup k majetku jako k "eráru" má v Čechách dlouhou tradici a squateři ho nadále podporují. Plná huba práv a žádná odpovědnost. Zhejčkaný dětičky co si hrajou na revoluci. Styďte se, tlučhubové!


Mladá Boleslav

Vaše příspěvky shrnu dvěma slovy. Jste bolševici! Najednou se tady oháníte zákony, co bylo před tím než Miladu zprovoznili squateři. Nic. Jen to tam chátralo. Po x letech to začne někomu vadit. Trošku uvažujte vy nájemní a provozní smlouvaři. To to radši mělo lehnout ladem, ale hlavně aby to nebylo nikoho. 20 let po komunismu a společnost je furt stejná, akorát místo KSČ volíme ODS, ČSSD atd. A hrajem si tady na vládu lidu. Opravdu k zasmání...


Burban, Kotěhůlky

Každý, kdo tady blbě žvaní o "nájemních smlouvách", atd. by si měl uvědomit, že i sám právní řád má v sobě instituty jako "vydržení", "promlčení", nebo "věcné břemeno", které pamatují na podobné situace.

I já rovněž se pozastavuji nad tím, jak je možné, že 12 let squat nikomu nevadil a teď najednou je začnou vyhánět...


Věra, Nový Jičín

Vykašlem se na zákony, stačí pan Kocáb. "Zlatý člověk", ještě že ho máme.


Peter, Brno

Za jinych okolnosti - majetek existoval v katastru, mel majitele a byl nezakonne obydlen squattery - bych pouzil vsech legalnich prostredku k vystehovani. Za nestandartni situace, kdy 20 let objekt pravne neexistoval je mozne bavit se o nestandartnim postupu a nabyti majetku vyuzivanim (to mozna v CR neexistuje ale existuje v anglii a nizozemi). Legislativa na podobne chyby nemysli a je to seda zona. Ale stejne obyvatele meli od 1997 cas na to vymyslet reseni a pripadne odkoupit pozemek, nebo nechat pozemek zapsat do katastru jako statni a na zaklade kulturni cinnosti v objektu ho prevest na neziskovku, treba i s nazvem anarchia - squatt Milada. Podobne alternativni projekty by mozna zaujaly i uredniky v EU a bylo by mozne dokonce ziskat dotace na jediny prazsky squatt. To by ale znamenalo, ze prijmou pravni odpovednost za objekt a budou platit pokuty za poruseni nocniho klidu a dane z nemovitosti. Takhle by ale ztratili tvar mezi kolegy punkovymi anarchisty. Ja zastavam nazo  r ze anarchie je nedosazitelny a neudrzitelny stav, ale oplati se legalne a moralne bojovat za prevzeti nekterych myslenek a zmenu systemu zevnitr. Neexistuje jedina pravda a zakony a spolecensky rad se vyvyji, nezustava dogmou jednou sepsanou a platnou, to by bylo legalni upalovat zeny na zaklade podezreni z carodejnictvi. Bohuzel kdyz vykopnu dvere do neciho sklepa a tam si slozim spacak, neni to anarchie ale tupost. Myslim ale ze Milada je specificka situace, kde ani kdyby teoreticky meli pripravene penize pro koupi vily nebylo ji od koho koupit dokud ji neprevzal stat. A stat co schvati uz nikdy nenavrati.
--V pripade ze byla moznost korektury, byl bych za to rad, ceska gramatika neni zrovna moje specializace.


Lukáš, Praha ( NESQUOTER)

1.)Rozumní lidé diskutují. To kdo a jak je v právu je kdesi v pozadí za tím, jakým způsobem akce proběhla.

2.)Nemyslím si, že je špatné, když někdo využívá nějaké obydlí o které se majitel roky a roky nestaral. V západní evropě by Vám takový objekt mohl i soud na požádání přidělit ( při prokázání, že se o něj majitel nestaral ). Například v Amsterodamu je něco přes 450 squotů a vše fungeje, lidé s nimi vychází.

Lidem v ČR akorát překáží jejich vlastní mentalita, nedokážou se přenést přes to, že někdo narozdíl od nich neplatí nájem a nepracuje.
Vždyť můžete taky! Jestli Vám nebude vadit, že nebudete mít své pohodlí, teplo a tekoucí vodu, budete jíst jídlo vyhozené do kontejnerů před supermarkety atd... v západní evropě je to legální.

A to se snaží squoteři prosadit i u nás a myslím, že to není špatně. Jinde to funguje a problémy nejsou.

Díky za pozornost


Viktor, Olomouc

Když Policie zasáhla proti CzechFetu, spousta lidí (a Pražáků !) to měla panu Paroubkovi za zlé. Teď když Policie zasahuje proti podobným lidem v Praze, tak je to najednou v pořádku. Jsem rád, že i Pražákům a antiParoubkovcům pomalu dochází, že omezovat někomu jeho vlastnická práva je špatné.


Štěpán, Praha

1) Squat je výrazem sociálního protestu-nějaké kupní nebo nájemní smlouvy sem nepatří. Vše je o "takové té lidské dohodě".
2) "Ti lidé" v naprosté většině nejsou flákači ani bezdomovci, je to jejich způsob života, shánění obživy a pořádání kulturních akcí zabere také dost času. Jsem zvědav, pane Nečaský, jak dlouho byste takové "flákání" vydržel.
3) Co se týče rušení nočního klidu mám pocit, že v takové Vodičkově je ve dvě ráno mnohem větší hluk. Pilní studenti z kolejí nechť jsou rádi za místo v zeleni, u řeky, s centrem na dosah.
4) Alternativní kultura je vizitkou demokracie společnosti. Kdo si představuje špinavé feťáky ploužící se křovím, ať si laskavě najde starší kulturní programy Milady hemžící se přednáškami,projekcemi,diskuzemi atd.


jachtík

mám squattery rád, sám jsem chodil kdysi na ladronku. jenže squateři z milady jsou zodpovědní za roztrhání zvířat v zoo, kam utekl několikrát jejich agresívní pes. ze skušenosti vím, že většina squatterů v česku se negativně vymezuje úplně vůči všemu, co se jim nezdá a tím mnoho sympatií mezi veřejností nevzbudí. v cizině jsem taky bydlel ve squattu a bylo to o něčem jiným, než o pokuřování marjánky v obsazeném domě a dělání bordelu v okolí. našim chlapečkům, co odešli z domova jaksi chybí směr a zodpovědnost. tý kultury tam rozhodně bylo míň než toho negativního agresivního primitivismu smažek nalámaných do cizího baráku. ty čeští chudinkové squaterský jsou fakt spíše ubohý a nesympatický.


Martin, Brno

Snad nemůže být argumentem to, že se o tento objekt starali a udržovali jej, aby nespadl. Očekávají snad, že jej za to dostanou? Já se o objekt taky musím starat, navíc platím nájem. Léta sklizně skončila. Nevidím zde vůbec žádnou logiku v tom, proč by měli setrvávat. A neschovávejme to za pořádání výstav, projekcí a koncertů.


Jana Flíčková

to je lepší dát tu vilu zadarmo mě, já ji aspoň zrenovuji a určitě si sousedi nebudou stěžovat, že tam dělám bordel.


Ranhara

Kdyby obyvatelé byli Romové, tak by jejich vystěhování nepadalo v úvahu.


Zdeněk, Praha

Veškerá práva má majitel objektu. Jednoduché.


Pavel, Brno

Prosím vás, jaké debaty. Ti "lidi" tam nemají co dělat. Policie by měla okamžitě zakročit s veškerou razancí. Zase se ukazuje, jaký jsme právní stát. Prostě je od tam vymeťt, a to okamžitě.


Stojan Jakotyč

Pakliže žijeme v právním státě, jak v ústavě uvedeno jest, tak nevidím důvod, proč by si někteří měli být rovnější? Proč vůbec s nimi hodlá někdo vyjednávat? Tito squateři nejsou pro mě nic více než unuděná mládež bez argumentů...


Hyia, Brno

proc nedaji objekt do spravy squateru, kteri se o nej stejne staraji uz leta, maji k nemu vztah, svym konanim jsou v mnoha ohledech prinosem pro tuto kapitalokratickou spolecnost, ktere mam pocit nastavuji dobre zrcadlo.... proc jim nejakej ourada nepomuze se sepsanim zadosti o grant od EU, kdyz se muze tolik penez z grantu rozpustit mezi kamaradicky na uradech a spratelenych firmach? proc nepodporit komunitu lidi kteri se staraji o zkulturneni teto prihlouple populace?? ze by pro zmenu neco davalo smysl?


Martin Necasky

Tak mě asi nejvíc pobavila ta jejich hláška: "Proti kapitalistické normalizaci společnosti." Jasně, všichni bychom se rádi flákali. Těm squaterům ale asi nedochází, že na světě nejsou sami a kdyby každý z těch několika miliard lidí na světě chtěl mít právo bydlet zadarmo, třeba tak, že si prostě zajde do lesa pro dřevo a postaví si dům tam, kde se mu to zrovna líbí, tak bychom se na tom světě asi všichni navzájem pozabíjeli a svět by byl ještě mnohem, mnohem horši. A věřím, že ani těm samotným squaterům by se to nakonec nelíbilo. Opravdu si myslíte, že všichni běží jen za ziskem? Co třeba lékař v nemocnici, učitel na univerzitě, a mnoho dalších? Takže, vážení squateři, ty vaše hluboké myšlenky jsou vlastně jen zástěrkou pro lenost. Vzpamatujte se a běžte dělat něco pořádného.


Petr, Brno

Myslím, že každý, kdo chce tyto lidi obhajovat, by si je měl vzít na nějakou dobu (aspoň na čtvrt roku) k sobě do bytu (u pana Kocába zřejmě do domu - a alespoň na rok!). A jsem zvědavý, zda by v obhajobě pokračoval i po uplynutí této doby....


Hulda

Vystehovat squatery se meli snazit driv nez po dvanacti letech, v kterych se o tento objekt starali a udrzovali jej, aby nespadl. Zakrok bezpecnostni agentury (doporucuji stranky antify pro blizsi informace o zamestnancich - to sou ty fasounci s trikama anti-antifa atd.) je naprosto neadekvatni, tak jako ucast bezpecnostich slozek. Nejlepsi varianta je prevest to na nejake obcanske zdruzeni zastresujici squatery. Konecne by bylo mozno nekoho potrestat za ruseni nocniho klidu a bylo by mozne nastavit podminky pro fungovani takoveho objektu.


Honza, Křivoklát

Mají squateři kupní nebo alespoň nájemní smlouvu? Pokud ne, není o čem diskutovat. 

Související