Vedení Moravskoslezského kraje se nelíbí, že starosta Nového Jičína Ivan Týle (ODS) nechal z oblasti postižené povodní stáhnout 130 vojáků. Rada kraje bude proto po starostovi žádat vysvětlení. ČTK to ve středu řekl hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Starosta se proti kritice ohradil a ČTK řekl, že počet nyní potřebných vojáků konzultoval i se starosty okolních postižených obcí.

Podle Týleho působilo v oblasti 300 vojáků, které měly vystřídat nové síly. V době střídání obce vyhodnotily, že aktuálně jich je třeba jen 170. Palas uvedl, že stažení vojáků z oblasti je sice plně v kompetenci starosty obce s rozšířenou působností, tedy Týleho, ale domnívá se, že v záplavami postiženém Novojičínsku měli zůstat. "Každý den výpomoci vojáků je důležitý," míní Palas. Dodal, že s působením vojáků navíc nejsou spojeny žádné významné náklady, které by musely hradit obce nebo kraj.
Týle ve středu ČTK řekl, že i při návštěvě ministra obrany Martina Bartáka bylo jasně dohodnuto, že postižené obce budou průběžně vyhodnocovat efektivitu nasazení armády. "Řekli jsme si zcela jasně, a na to jsou svědci, že v případě, že vojáci nebudou potřeba, budeme postupně snižovat stavy, protože zatížení armády je velké," uvedl Týle.

Olomoucký kraj zaplatí záchranářům očkování proti žloutence

Preventivní očkování proti žloutence zaplatí olomoucké hejtmanství dobrovolným hasičům a příslušníkům Českého červeného kříže, kteří se v posledním týdnu podíleli na likvidaci povodně v kraji. Jde o zhruba 600 lidí, jedna vakcína přijde na tisícikorunu. Kraj očkovací látky zaplatí z peněz, které dostal v úterý v prvním balíku státní finanční pomoci po povodni. Novináře o tom informoval hejtman Martin Tesařík.

Podle hygieniků je potřeba, aby záchranáři, kteří se v zatopených oblastech pohybovali, byli přeočkováni nejpozději do 14 dnů od prvního výskytu v lokalitě.

Povodně zvedají ve Zlínském kraji vlnu solidarity

Řada obcí a měst ve Zlínském kraji vyhlásila veřejné sbírky na pomoc zaplaveným oblastem nebo uvolnila peníze přímo ze svých rozpočtů, zjistila ve středu ČTK. Velká voda pustošila uplynulý týden zejména severní Moravu, následky jsou tragické. Při povodních na Moravě zemřelo 13 lidí, záplavy napáchaly škodu za několik miliard korun. Povodně zasáhly i lokality ve Zlínském kraji, a to Valašské Meziříčí, Zubří, Zašovou a Lešnou.

Například město Zlín uspořádá veřejnou sbírku, jejíž výtěžek poputuje do povodněmi postižené obce Skorošice na Jesenicku. Tuto obec městu doporučila Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. Povodně ve Skorošicích strhaly mosty a lávky přes vodní toky a poškodily komunikace. Zaplaveny byly desítky domů, některé čeká demolice. Škoda se odhaduje na 50 milionů Kč.

Sbírka bude mít dvě formy: peníze lze vhazovat do pokladničky ve vestibulu radnice nebo poslat na zvláštní bankovní účet číslo 3840582/0800. Sbírka se uskuteční od 3. do 17. července.

Související