Americká ekonomika se potápí dále do nejhlubší recese od druhé světové války. V červnu přišlo o své zaměstnání 467 000 lidí a nezaměstnanost se tak ocitla na 26letém maximu. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 9,5 procenta, což je nejvíce od roku 1983.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali zrušení pouze 363 000 pracovních míst. Nové údaje však minulý měsíc naznačovaly již zpomalení růstu míry nezaměstnanosti. Ta se v květnu vyšplhala na 25leté maximum 9,4 procenta.Většina ekonomů očekává, že do konce letošního roku se míra nezaměstnanosti vyšplhá na deset procent.

O hrozbě překročení deseti procent varoval také americký prezident Barack Obama. "Prezident již na tuto skutečnost upozorňoval dříve a nyní s jistotou můžeme říct, že během několika měsíců míra nezaměstnanosti překročí deset procent," řekl mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Světlo na konci tunelu

Ministerstvo práce i přes nepříznivá čísla potvrdilo, že přibývajících nezaměstnaných je stále méně, což znamená pomalé zotavování z 18 měsíců trvající recese.

Počet lidí pobírajících podporu v nezaměstnanosti v týdnu končícím 6. června klesl o 148 000 na 6,69 milionu, což představuje nejvýraznější propad za více než sedm let. Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti se minulý týden nicméně zvýšil na 608 000 z revidovaných 605 000 v předchozím týdnu.

"Snad už vidíme světlo na konci tunelu, ale samozřejmě i když lze vidět světlo na konci tunelu, je k němu ještě dlouhá cesta," řekl ekonom Mark Vitner.