Svaz průmyslu a dopravy ČR chce, aby Akademie věd České republiky (AV ČR), která nesouhlasí se snížením svého rozpočtu, zvýšila efektivitu a doložila, jak budou využity výsledky její činnosti. Vzhledem k tomu, že Akademie věd je financována zejména z daní občanů a firem, považuje svaz za legitimní nastolení otázky efektivity a využitelnosti výsledků činnosti akademiků, uvádí se v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

Vláda v pondělí rozhodla o snížení dotace akademii ze státního rozpočtu na příští rok o pětinu. Návrh počítá i s dalším snižováním do roku 2012 zhruba o padesát procent. To považuje akademie za likvidační.

Podle svazu si akademici ale nechtějí uvědomit současnou ekonomickou situaci, nereflektují dopady krize, trvají na navyšování rozpočtu a varují, že se škrty v první fázi dotknou základního výzkumu.

V porovnání s vyspělými zeměmi se v Česku ale vydává více peněz na základní výzkum než na aplikovaný, míní svaz. Přitom podpora aplikovaného výzkumu by podle něj přinesla výsledky v kratším čase.

Protestů by se zúčastnil i předseda

Prezident svazu Jaroslav Míl uvedl, že svaz tím nezpochybňuje význam základního výzkumu, ale požaduje zjištění, jaký vědecký výzkum bude využit v horizontu pěti až deseti let, a fakta o rentabilitě.

Předseda akademie Jiří Drahoš nedávno prohlásil, že je připraven se účastnit veřejných protestů proti krácení dotací akademii.

Podle něj přicházejí tyto protesty v úvahu v případě, že nebude vůle vyslechnout logické a přesvědčivé argumenty akademie.

Pačes: Za vším je majetek

Bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes ve čtvrtek prohlásil, že za rozhodnutím vlády o snížení dotací pro AV ČR je zájem jedné banky o budovu akademie na Národní třídě. Informoval o tom server Novinky.cz.

"Mám signály, že za vším je majetek. Vím o subjektu, který si brousí zuby na budovu Akademie věd na Národní třídě," řekl Pačes. Podle jeho slov jde o jednu velkou banku. Neřekl, která to je.
 
Bývalý předseda akademie také uvedl, že vláda o dotacích rozhodla nekompetentně. "Z 24 miliard šest miliard putuje na určité projekty do aplikovaného výzkumu, které ale nepřinesly naprosto žádný výsledek. A tyto peníze se tam dávají znovu. Je to lití peněz do černých děr," řekl Pačes.

Související