Nad Českem se během pátku a o víkendu opět přeženou silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm, silným větrem a kroupami. V důsledku toho se mohou znovu krátkodobě, ale prudce rozvodnit řeky, informoval v pátek ČTK Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
 
V pátek se bouřky podle meteorologů objeví pravděpodobně na většině území, v sobotu hlavně v Čechách a v neděli pak na Moravě a ve Slezsku. Výstraha platí od pátku do sobotních 23:00 pro Prahu a Středočeský, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Ústecký kraj. Pro Pardubický, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj a Vysočinu platí do nedělních 23:00.

Spoustu práce lidem přidělaly i čtvrteční mohutné deště. Kvůli nim se například prudce rozvodnil Husí potok ve Fulneku. Voda tam zaplavila zahrady, sklepy a studny. Na několika místech podemlela silnice a několik lidí hasiči preventivně evakuovali. Vinou deště se náhle zvedly například i hladiny horního toku Oslavy, Blanice v Louňovicích a Černé v Ličově. 

Třetí stupeň už neplatí nikde 

Podle hydrometeorologů v současné době již většina řek klesá a třetího povodňového stupně už nedosahuje žádná. Druhý stupeň nyní platí na Vltavě v Českém Krumlově, Černovickém potoce v Tučapech, na Blanici v Bavorově a v Louňovicích a na Oslavě v Mostišti. Kvůli očekávaným bouřkám se ale situace opět může změnit, a to hlavně na řekách v oblasti Šumavy, Novohradských hor a Jeseníků, varuje ČHMÚ.

V místech postižených záplavami již druhý týden nepřetržitě pracují hasiči a vojáci. Hasičský záchranný sbor nadále koordinuje činnost záchranných a likvidačních prací, sdělila v pátek ČTK mluvčí hasičů Ivana Svitáková. Na Moravě a v jižních Čechách budují a zpevňují hráze, čistí vodní toky a kanalizace, zajišťují demolici zničených objektů a kontrolují zdroje pitné vody. Práce podle mluvčí komplikuje velké podmáčení půdy, které v mnoha místech neumožňuje nasazení těžké techniky.

Při podvodních hasiči evakuovali 1495 lidí a 189 zachránili. Třináct lidí při záplavách ale zemřelo. Jeden muž, který šel na Žďársku ve čtvrtek zkontrolovat rybník, se pohřešuje.

Související