Squateři vystěhovaní ze squatu Milada v Praze 8 budou bydlet v centru Prahy poblíž náměstí Republiky a nákupního centra Palladium. Na tiskové konferenci to v pátek řekl ministr pro menšiny Michael Kocáb. Squateři budou mít k dispozici tři byty, ale i sklepní prostory, kde budou moci pořádat kulturní akce. Praha 1 z přistěhování squaterů "není nadšená" a chce v oblasti posílit hlídky městské policie. Vilu Milada museli squateři opustit údajně kvůli stížnostem lidí z okolí na hluk a nepořádek.

Majitel domu v Truhlářské 11 Petr Svinka pronajal squaterům byty za symbolické nájemné jedné koruny, platit si ale musí vodu, elektřinu a plyn. Smlouva platí od pátku na dobu neurčitou, Svinka ale v domě plánuje rozsáhlou rekonstrukci. Squateři tam budou moci bydlet až do zahájení této kompletní opravy. Kdy se tak stane, ale ještě není jasné.

Svinka se v minulosti pohyboval v hudební oblasti, ze které se zná s Kocábem. V roce 1994 například organizoval pražský koncert Pink Floyd. Nyní je mimo jiné předsedou představenstva firmy Bau-invest Soukenická 12, a.s., která dostala od pražských památkářů pokutu 1,2 milionu korun za vybourání části historického domu v Soukenické ulici. Šlo podle televize Nova o nejvyšší peněžitý trest, jaký kdy pražští památkáři uložili.

Nové bydlení pro zhruba 15 lidí

V domě v Truhlářské ulici je kolem 15 bytů a většina z nich je prý volná. Squateři budou mít k dispozici tři byty, využívat budou moci i sklepní prostory, v kterých budou moci pořádat kulturní akce. Z Milady přitom byli vystěhováni údajně kvůli stížnostem okolních obyvatel na hluk a nepořádek v objektu. Byty jsou podle Svinky druhé a třetí kategorie, jsou připraveny k užívání. Bydlet v nich chce asi 15 lidí, kteří dosud obývali vilu Milada.

"Poprvé v historii s námi bylo jednáno jako rovní s rovnými," poděkoval Jan Němec, který squatery zastupuje a který jinak pracuje jako středoškolský učitel. Výpovědní lhůta je měsíční, squateři podle Svinky slíbili, že se budou v domě chovat slušně.

Podle Kocába nejde o státní aktivitu

Kocáb zdůraznil, že nejde o státní aktivitu, ale o dohodu mezi squatery a majitelem, kde on byl jen prostředníkem. "Svému slibu jsem učinil zadost způsobem lepším, než jsem si sám představoval," podotkl ministr. Kocábova už kritizovala i chomutovská primátorka Ivana Řápková. Vyzvala kvůli Kocábově podpoře squaterů ke zrušení ministerstva pro menšiny a lidská práva.

Svinka se nebojí, že se proti squaterům v domě postaví dosavadní nájemníci. Zdůraznil, že squateři mají platnou smlouvu. "Je na čase, aby občané začali ostatní vnímat ne podle toho, jak vypadají, ale podle toho, co za nimi stojí," zdůraznil Svinka s poukazem na alternativní styl oblékání a účesů squaterů.

Radost z přistěhování squaterů ale nemá starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS). "Žádný starosta by asi nebyl nadšený, ale je to výsadní právo vlastníka," řekl ČTK. Dodal, že radnice bude dbát na to, aby squateři nijak nenarušovali veřejný pořádek, a kvůli tomu bude v okolí také zvýšen dohled městské policie.

Dramatické vystěhování 

Squatery v úterý vystěhovali pracovníci agentury, kterou si najal správce objektu Úřad pro informace ve vzdělávání (ÚIV). Někteří obyvatelé squatu odmítli dům opustit a na několik hodin se zabarikádovali na střeše. Akci provázely potyčky squaterů a policie. Tři policisté byli zraněni a čtyři squateři zadrženi.

Squateři a jejich příznivci se na protest proti vystěhování shromáždili ve středu před sídlem ÚIV, poté prošli v průvodu centrem města. Ve čtvrtek pak předali Josefu Noskovi, starostovi Prahy 8, na jejímž území Milada leží, bednu se shnilým ovocem. Na podporu squaterů se konala také shromáždění v Bratislavě. Další akce chystají v pátek i v sobotu.

Podle právníka Josefa Lžičaře squateři ale nemají v žádném případě právo obsadit nemovitost jen kvůli tomu, že je opuštěná.