V Praze začal v sobotu třídenní sjezd Svědků Jehovových, do Tesla Areny jich přijely asi 4 000. Motto letošního sjezdu zní Zůstaňte bdělí, akce vyvrcholí v neděli křtem nových členů.

Hlavním smyslem sjezdů je však podle organizátora Václava Lejčka, aby se účastníci vzájemně upevnili ve svém přesvědčení a poučili se z bible. V pražských Stodůlkách se souběžně koná sjezd ruské komunity Svědků Jehovových.

Do nabité sportovní haly se sjely celé rodiny věřících i s dětmi, na programu byly proslovy, společné zpěvy a modlitby a také rozhovory s účastníky. "Smyslem sjezdu je, abychom se upevnili v našich myšlenkách, poučili se z bible, povzbudili se a potěšili se z přátelských setkání," řekl ČTK Lejčko.

Účastníci s visačkami "Zůstaňte bdělí" si na setkání ale přijeli hlavně pro odpověď na otázku, jak mohou přežít konec světa, který jehovisté stále očekávají. Další témata se jmenují třeba "Manželé, horlivě poskytujte vedení" nebo "Manželky, příkladně podporujte svého manžela". 

Svědkové Jehovovi jsou širší veřejnosti známi především tím, že stojí ve dvojicích na frekventovaných místech ve městech, oslovují lidi a nabízejí své tiskoviny nebo obcházejí domácnosti. Křesťanské církve je vesměs považují za sektu, nesouhlasí s jejich výkladem bible a kritizují jejich totalitní organizaci i jejich způsoby misie.

Sami Svědkové Jehovovi se označují za křesťany a naopak členy křesťanských církví považují za nepravověrné. Věří ve stejného boha jako křesťané, ale pracují s rozdílnou teologií. Jsou například přesvědčeni o tom, že Vánoce jsou pohanské svátky, proto je neslaví. Odmítají například i transfuze krve.

Letošního sjezdu se má ve čtyřech termínech zúčastnit celkem 16 000 lidí. Na celém světě se pak podle pořadatelů sjezdu hlásí k této víře přes sedm milionů členů. Sdružení je neziskové a finance na provoz a na vydávání literatury a vlastního časopisu Strážná věž získává z dobrovolných darů.

I na sobotním srazu byly u tribun umístěny krabice s nápisy Dary na celosvětové dílo. Časopis Strážná věž, skrze který kontaktují Svědkové širší veřejnost, vychází ve 174 jazycích a nákladu přes 37 milionů výtisků.

Související