Několik squatterů v úterý v ranních hodinách vniklo do vily Milada, odkud je minulý týden vystěhovala bezpečnostní agentura. Cílem bylo údajně upozornit na údajné riziko demolice objektu. Podle policie byli dva squatteři zadrženi a museli své jednání vysvětlovat. Squatteři si také během prodlouženého víkendu nastěhovali věci do nového ubytování v Truhlářské ulici, bydlet tam ale nechtějí.
 
Squatterům se podařilo do vily vniknout i přesto, že správce objektu, Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV), nechal v minulých dnech vchod do vily a okna v přízemí zazdít. ÚIV chce podle mluvčí Bohumily Beranové nyní majetek nabídnout jiným státním organizacím. ÚIV odmítá, že by v současnosti plánoval vilu zbořit.

Squatteři z Milady mohou od minulého pátku bydlet ve třech bytech v Truhlářské ulici v centru města, které jim nabídl prostřednictvím ministra pro menšiny Michaela Kocába majitel domu Petr Svinka. Symbolické nájemné činí jednu korunu, squatteři si ale musejí platit elektřinu, vodu a plyn. 

Squatteři: Nové bydlení není adekvátní náhradou

Do bytů si zatím jen nastěhovali věci. Jeden ze squatterů ČTK řekl, že toto bydlení není adekvátní náhradou za Miladu. "Je to provizorní řešení. Prostor bude spíše zázemím pro naše aktivity," uvedl s tím, že požadují po státu nové prostory o srovnatelné velikosti a dostupnosti jako byla Milada.

Poté, co byli squatteři z Milady vystěhováni, se konalo na jejich podporu už několik protestních akcí a demonstrací v Praze i v jiných městech. Vyklizení squatu má ale i své příznivce, kteří na komunitním serveru Facebook založili skupinu. Ta má přes 1200 členů.

Důvodem vystěhování byly údajně stížnosti okolních obyvatel na hluk a nepořádek. Vystěhování doprovázely potyčky s policií, tři policisté byli zraněni a čtyři squatteři zadrženi.

Související