Bývalý liberecký hejtman a neúspěšný kandidát do Senátu Petr Skokan vystoupil z ODS a vstupuje do Věcí veřejných. Za novou politickou stranu zvažuje kandidovat v říjnových předčasných volbách do sněmovny. Informuje o tom v úterý internetový server Novinky.cz.
Skokan byl členem ODS 17 let. Uvedl, že dlouho usiloval o to, aby se ODS neubírala tam, kam se ubírá, a rád by se s ní rozešel v dobrém. Na nové politické straně se mu líbí její program a to, jak je organizovaná. A především to, že iniciativa jde, na rozdíl od ODS, odspoda a nechává o věcech rozhodovat celou členskou základnu.

"Velké strany jenom straší"

O odchodu Skokana z ODS se hovořilo v politických kruzích delší dobu. Před dvěma týdny se zúčastnil setkání malých pravicových politických stran v Praze na Žofíně a Právu tehdy řekl: "Věci veřejné umějí komunikovat s lidmi, to velké strany neumějí, ty jenom straší a bojí se, že voliči mají jiný názor. S mnohými věcmi v programu VV se naprosto ztotožňuji, ale v ODS bych je nedokázal prosadit."  

Skokan tehdy také dodal, že na konferenci přijel i přes varování, že si tím poškodí postavení ve vlastní straně, za kterou i přes podporu Václava Klause neúspěšně kandidoval do Senátu.

Skokan se stal členem ODS v roce 1992. Dva roky nato byl zvolen do českolipského zastupitelstva. Od roku 1998 byl šest let starostou České Lípy. V roce 2004 uspěl v krajských volbách a byl zvolen hejtmanem Libereckého kraje. Vloni na podzim se pokusil získat post senátora za Českolipsko, ale ve druhém kole voleb ho porazil sociální demokrat Karel Kapoun z Doks.

"Chtěl bych věřit, ale nemohu"

Na kongresu ODS 6. prosince minulého roku Skokan vystoupil s projevem nazvaným "Chtěl bych věřit, ale nemohu", který je publikován na webu petrskokan.cz.

V prosincovém projevu Skokan předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi vzkázal: "Rád bych řekl i milý pane předsedo, ale nemohu. Jednak jsi vše možné, jen ne milý a vážený, a jednak tu nejsi. Rád bych věřil, že někde jednáš o svém lepším zítřku, a rád bych věřil, že i o našem lepším zítřku. Ale nevěřím."

A v kritice Topolánka pokračoval mimo jiné i slovy: "Vyměnil jsi své podporovatele nejprve za Dalíky, posléze Bursíky a dnes voláš po loajalitě a jednotě. Naopak. My Tě voláme k loajalitě a jednotě. Ano Mirku, tak to je. K loajalitě vůči Občanským demokratům a jednotě s voliči."

Související