Rakouská realitní společnost WSF Delta může děkovat státu, že jí opravil za miliony střechu jejího paláce. Před soudem kvůli tomu stanula bývalá náměstkyně ministra práce Zdeňka Škromacha Yvona Legierská. A předložila své argumenty: na opravách se zbytečně utrácelo už před tím, než začala v případu figurovat.

Pokud by její verzi soud uznal, znamenalo by to, že kromě oprav za jeden a půl milionu korun, pod nimiž je podle žaloby Legierská podepsána, nesedí při opravách účty ještě za dva miliony. A za ty podle obžalované ručí Česká správa sociálního zabezpečení.

Palác v pražské Lannově ulici se stal součástí velké směny budov mezi rakouskou společností WSF Delta a státem. Směna byla mimochodem podle šetření Nejvyššího kontrolního úřadu pro stát nevýhodná, prodělal 140 milionů korun.

Paláce se Paroubkova vláda rozhodla zbavit proto, že byl vytopený z povodní roku 2002 a nevyužívala jej. Za směnu stát získal administrativní budovu v Karlíně a část areálu bývalé pneumologické kliniky ve Veleslavíně, která patřila restituentům. To zařídila právě rakouská WSF Delta. Ve Veleslavíně měl být penzion pro přestárlé umělce a válečné veterány.

Stát byl k soukromé firmě nebývale štědrý. Česká správa sociálního zabezpečení opravovala střechu, jenže podle Legierské to bylo i v době, kdy úředníci věděli, že dům odejde ze státních rukou. Poté se ukázalo, že firma, která střechu opravovala, dostala o osm set tisíc korun navíc. Nyní padla nová cifra. "Byl proveden špatný aritmetický součet a jedna faktura nebyla vůbec započítána. V tom případě činí částka více než dva miliony korun," upozornila soud Legierská.


Sama ale poté postupovala podobně. Budovu začalo spravovat před převodem Škromachovo ministerstvo a náměstkyně Legierská se obávala, že práce na střeše, které nebyly dokončené, mohou ohrozit stav budovy a zdraví kolemjdoucích. Navíc prý podle smlouvy stát za budovu ručil. Proto se rozhodla iniciovat druhou vlnu oprav, původně za dva a půl milionu korun, stát ale zaplatil milion a půl a v červnu 2006 se na případ přišlo. Firma nyní palác přestavuje na luxusní kliniku.

Související