Irové znají datum druhého referenda o Lisabonské smlouvě. Důležitý akt, na který s napětím čeká celá Evropská unie a český prezident Václav Klaus, se uskuteční v pátek druhého října.

O datu ve středu v irském parlamentu a před novináři hovořili premiér Brian Cowen a ministr zahraničních věcí Michael Martin. Podle obou politiků je přijetí dokumentu v zájmu země.

"Apeluji na vládu, aby se znovu obrátila na lidi a probudila v nich souhlas s Lisabonskou smlouvou," prohlásil premiér Cowen.

"Vláda se domnívá, že dokument je dobrý pro Irsko i pro Evropu. Naším úkolem je o tom přesvědčit také lidi," navázal šéf irské diplomacie na tiskové konferenci.

Na irské referendum čeká Klaus 

První referendum se v Irsku uskutečnilo loni v červnu - Irové tehdy řekli jasně Lisabonu NE. Podmiňovali přijetí Lisabonu ústupky například v otázce výše daní nebo neutralitou v případě vojenského konfliktu.

Evropská unie také vyšla Dublinu vstříc a přislíbila, že mu ponechá jeho eurokomisaře. Dosavadní unijní smlouvy totiž počítaly se snížením počtu eurokomisařů v Evropské komisi, což by se týkalo také Irska.

Významnou překážkou Lisabonu v Irsku byl i tamní politik a podnikatel  Declan Ganley, který založil celoevropské hnutí proti dokumentu zvané Libertas. 

Ganley našel spojence také v České republice - několikrát se setkal s českým prezidentem a euroskeptikem Václavem Klausem.

Datum irského referenda je pro hlavu České republiky klíčové. Lisabonská smlouva v Česku čeká jen na jeho podpis, Klaus nicméně opakovaně prohlásil, že s tímto krokem počká až na výsledek irského referenda.