Od 24. června, kdy intenzivní deště zvedly vodu v Moravskoslezském kraji, záplavy postupně zasáhly také Olomoucký, Jihočeský, Zlínský a Královéhradecký kraj, Vysočinu, Ústecký a Liberecký kraj. Nejhůře bylo postiženo Novojičínsko, Jesenicko, Prachaticko, Strakonicko a Děčínsko.

Ve středu večer podle Českého hydrometeorologického ústavu kvůli počasí žádnému českému kraji nebezpečí nehrozilo.

Povodně si zatím vyžádaly 14 obětí a další žena z Benešova nad Ploučnicí na Děčínsku se pohřešuje. Na území severní a střední Moravy zahynulo 13 obětí, jeden mrtvý je z Vysočiny. Nejvíce obětí - devět - si vyžádala velká voda na Novojičínsku. Celkově devět lidí utonulo, ostatní zemřeli na následky zdravotních problémů a pozdní lékařské péče.

Do čtvrtka 2. července bylo evakuováno 1404 osob. Další lidé byli evakuování po sobotní bleskové povodni na severu Čech. 

Škody

Podle odhadů záplavy zatím způsobily škody ve výši pět až šest miliard korun. Většinu nákladů ponese stát, což pravděpodobně prohloubí letošní schodek státního rozpočtu. Podle ministra financí Eduarda Janoty by Česko už příští měsíc mohlo získat na likvidaci povodňových škod tři až čtyři miliardy korun prodejem státních dluhopisů Evropské investiční bance (EIB), která by je odkoupila za podmínek v dané chvíli výhodnějších, než jsou na trhu.

Přehled obětí letošních záplav (text pokračuje pod boxem)

Noc ze středy 24. června na čtvrtek 25. června:
-----------------------------------------------
Bernartice na Odrou (Novojičínsko):
- v obci zemřela devětasedmdesátiletá žena - osudným se jí stalo zřejmě srdeční selhání, záchranáři se k ní kvůli povodni nemohli dostat včas.
Černotín (Přerovsko):
- u obce byl ve čtvrtek nalezen utonulý muž; podle svědka procházel v noci v Černotíně přes most, uklouzl a spadl do říčky.
Jeseník nad Odrou (Novojičínsko) - čtyři oběti:
- v obci ve vlastním domě utonuli dva muži - bratři ve věku 54 a 55 let
- dvaadevadesátileté ženě selhalo srdce při záchraně před vodou
- další žena zemřela na následky zdravotních komplikací v době, kdy se k ní nemohli dostat záchranáři.
Kunín (Novojičínsko):
- zřejmě na srdeční infarkt zemřel osmasedmdesátiletý muž, ke kterému se kvůli povodni nemohli včas dostat záchranáři.
Nový Jičín - dvě oběti:
- v místní části Žilina utonula ve středu večer pětapadesátiletá žena, kterou strhl proud řeky Jičínky.
- záchranáři ve čtvrtek našli utonulého muže u říčky Grasmanky v Novém Jičíně, pravděpodobně šlo o bezdomovce.
Valašské Meziříčí:
- zemřel pětačtyřicetiletý muž; dostal infarkt patrně poté, co viděl, že jeho vozidlo odnesla přívalová vlna.
Životice (Novojičínsko):
- v obci utonul šestačtyřicetiletý muž.
Noc z pátku 26. června na sobotu 27. června:
--------------------------------------------
Vojtovice (Jesenicko):
- v obci Vojtovice na Jesenicku se utopil jednačtyřicetiletý velitel vlčické jednotky dobrovolných hasičů. Muž byl pohřešován od páteční noci, kdy ho z mostu strhla do potoka asi dvoumetrová vlna.
Vlčice (Jesenicko)
- policisté nalezli v sobotu večer v Bergově, části obce Vlčice na Jesenicku, mrtvolu sedmačtyřicetiletého muže. Muž ležel v místním potoce Mlýnský náhon; pravděpodobně zachraňoval vlastní majetek a smetla ho při tom přívalová vlna.
Noc ze čtvrtka 2. července na pátek 3. července:
------------------------------------------------
Bory (Ždársko)
- v obci Bory utonul třiapadesátiletý muž, který po přívalových deštích odešel zkontrolovat stav svého rybníka. Jeho tělo bylo nalezeno ve výpusti rybníku.
Sobota 4. července:
-------------------
Benešov nad Ploučnicí (Děčínsko)
- po bleskové povodni, která zasáhla Děčínsko, se pohřešuje čtyřicetiletá žena. Po ženě pátrají hasiči a policie, zatím však marně.

Klienti do úterý 7. července nahlásili tuzemským pojišťovnám 9641 škod za celkem 1,4 miliardy korun. Pojišťovny odhadují, že počet pojistných událostí stoupne na 17.000 a celkové škody se přiblíží dvěma miliardám korun.

Jen na státní dopravní infrastruktuře, tedy na dálnicích, silnicích I. třídy a železnici, voda způsobila škody za zhruba dvě miliardy korun.

Pomoc postiženým

Ministerstvo pro místní rozvoj nabízí obětem povodní příspěvek na nové bydlení či jeho opravu. Lidé, kteří přišli o domov úplně, mohou dostat 150.000 korun na domácnost. Vedle nenávratných půjček bude MMR nabízet jako za minulých povodních nízkoúročené půjčky.

Na povodně už se vybralo na 60 milionů korun, ČTK to zjistila u zástupců humanitárních organizací Člověk v tísni, ADRA a Charita ČR. 

Porovnání s největšími záplavami posledních let

Největší záplavy v posledních letech postihly Česko v roce 1997 a roce 2002. V roce 1997 byla zasažena především Morava a část východních Čech (postiženo bylo 536 obcí). Během povodní zahynulo celkem 50 osob. Většina utonula, někteří zemřeli v souvislosti s povodní. Celkové škody přesáhly 63 miliard korun.

V roce 2002 povodně napáchaly nejvíce škod v jižních, středních a severních Čechách, nevyhnuly se ani Moravě. Celkem se záplavy projevily v deseti krajích a bylo postiženo přes 800 obcí. O život přišlo 17 lidí (přímo ve vodě našlo smrt zřejmě deset lidí) a celkové škody byly vyčísleny na 73 miliard korun.