Lídrem kandidátky strany TOP 09 v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny bude podle očekávání v Praze exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ve čtvrtek to šéfové TOP 09 oznámili na tiskové konferenci.

Ve Zlínském kraji stranu do voleb povede Petr Gazdík, šéf hnutí Starostové a nezávislí, které s TOP 09 úzce spolupracuje. Lídrem na Olomoucku bude Jitka Chalánková a na Vysočině rektor Ladislav Jirků.

Podle zakladatele TOP 09 Miroslava Kalouska bude další jména strana zveřejňovat průběžně. Očekávat prý lze genderově korektní kandidátku. "Rozhodli jsme se odstraňovat diskriminaci žen na kandidátkách," prohlásil Kalousek.

Pro kandidátku TOP 09 se spekuluje i o jménech jako je Vladimír Mlynář, někdejší ministr informatiky z řad US-DEU, to však zatím šéfové strany ani nepotvrdili ani nevyvrátili.

V Praze bude mít Schwarzenberg za soupeře například Davida Vodrážku z ODS či Petra Hulinského z ČSSD. Zatím neexistuje žádný relevantní volební model, který by odpovídal na to, jaké má TOP 09 šance dostat se po letošních říjnových volbách do sněmovny.

Podle prvního průzkumu agentury STEM z června až 40 procent lidí nevylučuje, že tuto stranu bude volit. Volební model CVVM, který byl sestavován v době, kdy TOP 09 oznamovala začátek své činnosti, a není tak zcela vypovídající, však ukázal, že z těchto 40 procent je přesvědčená jen velmi malá část - konkrétně dvě procenta.

Ve středu vydal deník Mladá fronta Dnes volební průzkum, podle něhož by TOP 09 mohlo volit až 7 procent lidí.

Kampaň za "několik málo desítek milionů"

Kalousek zároveň oznámil, že v srpnu TOP 09 zahájí hlavní část předvolební kampaně. Strana prý do ní investuje "několik málo desítek milionů" korun.

Co to znamená? Sama TOP 09 do kampaně investuje zhruba 25 až 30 milionů korun. Další peníze by měly přijít od dárců. Straně se prý už ozývají sponzoři.