Volby do Poslanecké sněmovny by nyní podle volebního modelu agentury Median vyhrála ODS s 34,2 procenty před ČSSD, která by získala 33 procent hlasů.

Třetí by skončili komunisté, které by volilo 12,1 procenta Čechů. Z průzkumu vyplynulo, že přes pětiprocentní hranici by se dostali i lidovci. Hlas by jim dalo 6,5 procenta lidí. Zelení by ve sněmovně nezasedli.

Volební model zahrnuje voliče, kteří by šli k volbám a jsou rozhodnuti, jakou stranu by volili. V úvahu je nutné ale brát statistickou odchylku, která činí zhruba čtyři procenta u velkých stran a dvě procenta u menších.

V porovnání s květnovým průzkumem si občanští demokraté polepšili o 5,9 procenta, sociální demokraté si naopak pohoršili o 2,6 procenta. U komunistů a lidovců se výsledky výrazně nezměnily. O dvě procenta se od května snížila podpora Strany Zelených, kterou by nyní volilo 2,6 procenta občanů.

Median průzkum uskutečnil od 2. června do 1. července.

Šanci na sněmovnu má i TOP 09

Novou stranu TOP 09, která oznámila svou kandidaturu až v průběhu června, by podpořilo 3,1 procenta voličů. Podle Medianu její preference mohou být ale podstatně vyšší, protože lidé oslovení počátkem června ji ještě nemohli uvádět.

Agentura zjišťovala i stranické preference, které zahrnují i odpovědi lidí, kteří nejsou rozhodnuti, koho by volili, nebo by k volbám nešli. Také podle nich má největší sympatie ODS, a to od 19 procent lidí. Následuje ČSSD s 18,4 procenty, KSČM s 6,7 procenty, KDU-ČSL s 3,6 a TOP 09 s 1,4 procenty hlasů.

K volebním urnám by přišlo 60 procent voličů a 40 procent ne. Volební účast se již několik měsíců výrazně nemění a je podobná té z voleb v roce 2006.