Skupina senátorů ODS kolem Jiřího Oberfalzera už dokončuje ústavní stížnost na Lisabonskou smlouvu. Do čtrnácti dnů by podmět měl být doručen k Ústavnímu soudu. V pátek o tom informovalo Rádio Česko.

"Pro ústavní stížnost je nás dostatečný počet, je nás 17 a některé další máme v rezervě. Blížíme se teď k dokončení první skici, kterou ještě chceme prodiskutovat a případně oponovat. Hotovi s tím budeme do čtrnácti dnů. Poslední náš odhad je, že v první půlce srpna bychom mohli podání Ústavnímu soudu doručit," citovalo rádio Oberfalzera.

Patrně nejznámější odpůrce Lisabonské smlouvy v Česku, prezident Václav Klaus, který už u Ústavního soudu kvůli dokumentu v jiné stížnosti svědčil, se prý tentokrát procesu neúčastní. Oberfalzer ho ale přesto postupně informuje.

"Pan prezident se naší iniciativy neúčastní. Osobně jsme s ním sice jednali, ale proto, abychom ho ujistili, že máme v úmyslu tuto akci podstoupit. A hlavně jsme ho chtěli požádat, aby posečkal s úvahami o konečné ratifikací do doby, než Ústavní soud vynese nějaký nález k našemu podání. To byl smysl naší návštěvy u pana prezidenta, jinak je to čistě senátorská aktivita," říká senátor.

Oberfalzer netají, že senátorská stížnost má velkou Klausovu podporu. Tvrdí, že "pokud by se v mezidobí odehrálo cokoli, co by prezidentovi umožnilo snazším způsobem ten podpis odmítnout, určitě by to vítal."

"Prezident chce mít jistotu, že proces všude skončil. Pokud se rozhodne smlouvu podepsat, neudělá to určitě z vnitřního přesvědčení," dodává Oberfalzer.

Související